Muzealnicy zbadają podziemia kościoła św. Apostołów Filipa i...

  Muzealnicy zbadają podziemia kościoła św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żorscy muzealnicy dogadali się z krakowską firmą, która wykona badania georadarowe podziemi kościoła pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Śródmieściu.
  To pozwoli im sprawdzić, jakie skarby kryją dziś tajemnicze krypty. - Ostatnie wejście do podziemi zostało pół wieku temu zamurowane. Dlatego ciągle nas nurtuje to, co znajduje się pod podłogą kościoła. Podejrzewamy tylko, że w podziemiach jest kilkanaście zabytkowych grobowców i pomników miejskich rajców i duchownych, datowanych głównie od XVII do XIX wieku - mówi Jan Delowicz, dokumentalista z Muzeum Miejskiego w Żorach.


  Dziś wiadomo, że w jednej z kaplic, potocznie zwanej Linków, znajduje się pięć trumien. - Są to XVIII-wieczne grobowce: burmistrza Zygmunta Linka, jego żony Justyny, syna Wacława, a także ówczesnego radcy seniora, naczelnika poczty Antoniego Rauera oraz notariusza miejskiego Zygmunta Rauera - mówi Delowicz.

  Co jest jeszcze, wciąż pozostaje zagadką. I właśnie, aby dokładnie to sprawdzić, muzealnicy zdecydowali się na badania georadarowe.

  - Specjalistyczna maszyna prześwietli podłogę w kościele. Jeśli natrafia na jakiś obiekt, to odbite echo zapisze te zmiany w formie cyfrowej do dalszego przetworzenia i interpretacji - dodaje Delowicz.

  Teraz muzealnicy zapinają wszystkie szczegóły do końca i dogadują się z parafią. - Na czas badań trzeba przecież zdemontować ławki w kościele. To może być kłopotliwe, gdy równocześnie podczas naszych prac będą odbywać się msze święte. Dlatego nie wykluczamy prowadzenia badań nocą - dodają muzealnicy. Na badania georadarowe władze miasta obiecują wyłożyć 10 tysięcy złotych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama