Hałda w Lędzinach rośnie, ludzie się boją

  Hałda w Lędzinach rośnie, ludzie się boją

  Adrian Ołdak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marek Bromboszcz i Gizela Bajura skarżą się na zwałowisko

  Marek Bromboszcz i Gizela Bajura skarżą się na zwałowisko ©Fot. Adrian Ołdak

  Pół miliona ton węgla wydobytego przez kopalnię Ziemowit leży wzdłuż ul. Oficerskiej w Lędzinach. Ludzie coraz bardziej boją się gigantycznego zwałowiska, które zbliża się do ich firm i domów.
  Marek Bromboszcz i Gizela Bajura skarżą się na zwałowisko

  Marek Bromboszcz i Gizela Bajura skarżą się na zwałowisko ©Fot. Adrian Ołdak

  - Takiej góry węgla nie było tu nigdy - mówią. - Podobno przygotowano w Lędzinach zapas na wypadek planowanych na jesień strajków w górnictwie.
  28,6 metra wysokości ma zwałowisko węgla rozpościerające się wzdłuż ulicy Oficerskiej w Lędzinach

  Lędzinianie skarżą się na pył węglowy, który w suche dni unosi się nad zwałowiskiem i opada na oddalone o 100-200 metrów domy. 20 metrów od ogrodzenia swoją siedzibę ma firma Inter z branży artykułów biurowych. Budynek ma białą elewację.

  - Dwa razy do roku musimy go myć - mówi Ryszard Piechutta, właściciel firmy.
  Boją się, że wielka góra węgla się zapali. Ze strachem patrzą także na deszcze, bo podczas ulew w maju mokry węgiel przebił ogrodzenie i wylał się na jezdnię kompletnie blokując na niej ruch.

  - Nie jesteśmy przeciwko kopalni, która daje pracę, ale chcemy, by potrafiła zadbać o mieszkańców - mówi Marek Bromboszcz, szef Lędzińskiej Federacji Przedsiębiorczych.

  Burmistrz Lędzin Wiesław Stambrowski przyznaje, że choć kopalnia ma pozwolenie na zwałowisko, to jego rozmiary są zastanawiające. A Kompania Węglowa, do której należy kopalnia Ziemowit, zapewnia, że wszystko jest legalne i że dba o bezpieczeństwo pożarowe. Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska kopalnia wytłumaczyła, że wielkość zwałowiska to efekt słabszej koniunktury na węgiel w okresie letnim. Jesienią i zimą góra węgla powinna zacząć się zmniejszać.

  Czy parametry hałdy są zgodne z pozwoleniem, odpowie kontrola Okręgowego Urzędu Górniczego. Jej wyniki mają być znane dzisiaj.


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slumsy

   Ruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 64

   ha tam tyle ludzi z tej hałdy i złodziejstwa na kopalni żyje... młodzi chłopcy zamist sie brać do roboty to patrzą złodziejstwa a jak nie ma co ukrasc to idą na hałdę i klepią kamienie do wora zeby...rozwiń całość

   ha tam tyle ludzi z tej hałdy i złodziejstwa na kopalni żyje... młodzi chłopcy zamist sie brać do roboty to patrzą złodziejstwa a jak nie ma co ukrasc to idą na hałdę i klepią kamienie do wora zeby miec na wino i tylko narzekaja ze jest teraz ciężko bo czujniki są i kamery... żal... im z pewnością nie przeszkadza ten kurz i pył...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kontrola pylenia

   Misztel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 75

   A niech by se wzieli fyrme od kontroli pylenia roz dwa by sprawe załatwili. Opryskali by hałde środkiem wiążąco-sklejającym i pylenie by zanikło. Tak widziałem zrobili na składowisku popiołów koło...rozwiń całość

   A niech by se wzieli fyrme od kontroli pylenia roz dwa by sprawe załatwili. Opryskali by hałde środkiem wiążąco-sklejającym i pylenie by zanikło. Tak widziałem zrobili na składowisku popiołów koło Olsztyna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hołda

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 44

   Moga sie wyobrazić jak u tych ludzi w okolicy wyglondajom okna, gardiny, płuca, dzieci...
   Wszysko legalnie, za zezwolyniym...?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama