Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olsztyn marzy: gorące źródła trysną kurortem

Janusz Strzelczyk
waldemar deska
Gmina Olsztyn chce wykorzystać źródła geotermalne pod jurajskimi skałami. Zasoby wód o temperaturze 20-40 stopni Celsjusza pod Sokolimi Górami są udokumentowane. Gmina szuka inwestora, który zamieniłby je w żyłę złota.

- Naszym marzeniem jest stworzenie ośrodka, podobnego do funkcjonującego w austriackim Bad Waltersdorf. Tam pracę znalazło 6 tysięcy osób, a hotele mają 98 procent obłożenia przez cały rok - mówi wójt Tomasz Kucharski, który w imieniu gminy podpisał z Austriakami umowę o współpracy przy realizacji planów.

Olsztyn szukając inwestora, który zamieniłby miejscowość w popularny kurort nie zasypia gruszek w popiele i promuje swój potencjał. Jest już stolicą Polski nordick walking, otworzył we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym ścieżkę dydaktyczną w nieczynnym kamieniołomie, a jej znak frmowy - runy średniowiecznego zamku są miejscem widowisk i zabaw plenerowych.

- Kąpieliska z ciepłą wodą będą fantastycznym uzupełnieniem naszej oferty turystycznej - zapewnia Katarzyna Kulińska-Pluta ze Zrębic (gm. Olsztyn), właścicielka gospodarstwa agroturystycznego. - My, w Jurajskim Stowarzyszeniu Turystyki Wiejskiej, mielibyśmy z pewnością więcej klientów.

Żeby jednak sięgnąć do gorących źródeł i wybudować kompleks kąpielisk potrzeba co najmniej 100 milionów złotych. Tylko odwiert eksploatacyjny na głębokość 2 kilometrów, gdzie jest woda o temperaturze nawet powyżej 50 stopni Celsjusza kosztuje co najmniej 10 milionów złotych.

W województwie śląskim źródła geotermalne z wodą o średniej temperaturze sięgającej 20 st. C. są też w beskidzkich gminach: Jeleśnia, Brenna, Jaworze, a także w Mstowie (pow. częstochowski). Nie są wykorzystane. Interes na gorącej wodzie z głębi ziemi robią górale w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i w Szaflrach, gdzie działają parki wodne.

Konsekwencja w promocji

Z Markiem Tobolewskim specjalistą od marketingu i promocji z agencji Eskadra Market Place (przygotowała m.in. strategię promocji dla Częstochowy) rozmawia Janusz Strzelczyk

Podczęstochowska gmina Olsztyn oferuje turystom poza skałkami, zamkiem, nordick walking, geologiczną ścieżkę edukacyjną i bierze się za źródła geotermalne. Nie za dużo?
W marketingu i promocji ważne są konsekwencja, spójność i jednolity przekaz. Nie można być dobrym we wszystkim. Ale nie można też bazować tylko na atrakcyjnym położeniu geograficznym.

Gorące źródła przyciągną wielu turystów ?
Przede wszystkim trzeba w nie zainwestować sporo pieniędzy, wybudować baseny, itd. Na Podhalu, gdzie mają kąpieliska z źródłami geotermalnymi pokazali, że poza Tatrami są dodatkowe atrakcje. Na Węgrzech jest ponad 130 ośrodków wykorzystujących wody geotermalne. Coraz więcej jest ich też na Słowacji i w Czechach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!