Olsztyn marzy: gorące źródła trysną kurortem

  Olsztyn marzy: gorące źródła trysną kurortem

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Olsztyn marzy: gorące źródła trysną kurortem

  ©waldemar deska

  Gmina Olsztyn chce wykorzystać źródła geotermalne pod jurajskimi skałami. Zasoby wód o temperaturze 20-40 stopni Celsjusza pod Sokolimi Górami są udokumentowane. Gmina szuka inwestora, który zamieniłby je w żyłę złota.
  Olsztyn marzy: gorące źródła trysną kurortem

  ©waldemar deska

  - Naszym marzeniem jest stworzenie ośrodka, podobnego do funkcjonującego w austriackim Bad Waltersdorf. Tam pracę znalazło 6 tysięcy osób, a hotele mają 98 procent obłożenia przez cały rok - mówi wójt Tomasz Kucharski, który w imieniu gminy podpisał z Austriakami umowę o współpracy przy realizacji planów.

  Olsztyn szukając inwestora, który zamieniłby miejscowość w popularny kurort nie zasypia gruszek w popiele i promuje swój potencjał.
  Jest już stolicą Polski nordick walking, otworzył we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym ścieżkę dydaktyczną w nieczynnym kamieniołomie, a jej znak frmowy - runy średniowiecznego zamku są miejscem widowisk i zabaw plenerowych.

  - Kąpieliska z ciepłą wodą będą fantastycznym uzupełnieniem naszej oferty turystycznej - zapewnia Katarzyna Kulińska-Pluta ze Zrębic (gm. Olsztyn), właścicielka gospodarstwa agroturystycznego. - My, w Jurajskim Stowarzyszeniu Turystyki Wiejskiej, mielibyśmy z pewnością więcej klientów.

  Żeby jednak sięgnąć do gorących źródeł i wybudować kompleks kąpielisk potrzeba co najmniej 100 milionów złotych. Tylko odwiert eksploatacyjny na głębokość 2 kilometrów, gdzie jest woda o temperaturze nawet powyżej 50 stopni Celsjusza kosztuje co najmniej 10 milionów złotych.

  W województwie śląskim źródła geotermalne z wodą o średniej temperaturze sięgającej 20 st. C. są też w beskidzkich gminach: Jeleśnia, Brenna, Jaworze, a także w Mstowie (pow. częstochowski). Nie są wykorzystane. Interes na gorącej wodzie z głębi ziemi robią górale w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i w Szaflrach, gdzie działają parki wodne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama