Znów nadchodzi czas bezkarności?

  Znów nadchodzi czas bezkarności?

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Znów nadchodzi czas bezkarności?
  Mamy do czynienia z jedną z największych w ostatnich latach kompromitacji polskiego środowiska prawniczego. Graniczy ta kompromitacja z niemocą i niekompetencją wymiaru sprawiedliwości.
  Znów nadchodzi czas bezkarności?
  Przez ostatnich dziesięć lat prokuratorzy pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali w całym kraju setki aktów oskarżenia dotyczących tzw. zbrodni komunistycznych, także z lat 80. ubiegłego wieku, ciągle bolesnych. O to również chodziło twórcom ustawy o IPN, żeby pokrzywdzeni jeszcze za życia doczekali się rozliczenia doznanych krzywd. Zapadło nawet wiele prawomocnych wyroków przeciwko dawnym funkcjonariuszom bezpieki, ludziom uwikłanym w tamten system w sposób wyjątkowo nadgorliwy.
  I co? Po dziesięciu latach sędziowie Sądu Najwyższego doszli do wniosku, że zbrodnie komunistyczne zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności przedawniły się w 1995 roku. Dotyczy to setek spraw, które są na etapie śledztwa, czy już toczą się przed sądem. Także tych spraw, w których zapadły prawomocne wyroki. Mogą teraz być wzruszone w drodze kasacji.

  Takiego marnotrawstwa pracy prokuratorów IPN oraz sędziów jeszcze chyba nie było. Ustawa o IPN mówi, że zbrodnie komunistyczne przedawniają się w 2030 roku (zabójstwa) i 2020 roku (wszystkie inne zbrodnie komunistyczne). Na tej podstawie piony śledcze IPN przygotowywały akty oskarżenia, a sądy wydawały wyroki i nikt tego nie kwestionował. Nikt nie zauważył, że marnowany jest czas i publiczne pieniądze? Ktoś za to odpowie, poniesie karę? Wątpię.

  Uchwała trzech sędziów Sądu Najwyższego z 25 maja 2010 roku w zasadzie przesądziła, że zbrodnie te mają okres przedawnienia taki, jak w kodeksie karnym, a więc zdecydowanie krótszy. Sądy już niejednokrotnie dawały prokuratorom do zrozumienia, że zbrodnią komunistyczną nie jest czyn, którego szkodliwość społeczna jest mała. Ot, wyrzucono kogoś z pracy, bo kleił ulotki, pobito, zaszantażowano przy werbowaniu na tajemnego współpracownika czy ukrywano ślady zbrodni. Ale cóż to jest za szkodliwość - to SN chciał powiedzieć? Problem w tym, że przepisy ustawy o IPN nic na temat szkodliwości nie mówią. Wskazują natomiast, że każdy czyn bezprawny w świetle dawnego prawa karnego, który popełniony został przez funkcjonariusza państwowego i ma związek z represją, pozostaje zbrodnią komunistyczną.

  Nadzieja osób pokrzywdzonych, rozbudzona zwłaszcza w ostatnich latach, znów spełzła na niczym. Rozliczenie tamtych krzywd okazuje się coraz bardziej niemożliwe. Teraz jeszcze próbuje się straszyć prokuratorów odpowiedzialnością dyscyplinarną, jeśli nie wycofają się z tych oskarżeń.

  Prawnicy mówią językiem paragrafów, ale prawdziwa sprawiedliwość jest zrozumiała dla każdego. Nie jest trudno odczytać intencję tak wytyczonej przez 3 sędziów Sądu Najwyższego linii orzecznictwa . Skoro przedawnią się przestępstwa uznane za zbrodnie tamtego systemu, to po co nam pion śledczy IPN? W tak prosty sposób wygaszona zostanie jego działalność. Niepotrzebne będą polityczne spory, zachować ją, czy zlikwidować.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolesie..

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Większego bagna w każdej dziedzinie ,jak za tych miłościwie nam panujących Cieniasów nie było i nie będzie .By żyło się lepiej-kolesiom...No,ale takich wybrali -otumanieni przez media..ha ha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BAGNO

   POLONJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   POLSKIE SONDOWNICTWO TO MAPET SZOL A SEDZJOWIE TO ZGRAJA NIEKOMPETENTNYCH KLALNOW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BAGNO

   POLONJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   POLSKIE SONDOWNICTWO TO MAPET SZOL A SEDZJOWIE TO ZGRAJA NIEKOMPETENTNYCH KLALNOW

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama