Kapsuły ratują życie górnikom JAK DZIAŁA KAPSUŁA

  Kapsuły ratują życie górnikom JAK DZIAŁA KAPSUŁA

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kapsuła ratownicza
  1/2
  przejdź do galerii

  Kapsuła ratownicza ©ARC DZ

  W poniedziałek, Phoenix I - największa z trzech kapsuł zbudowanych przez inżynierów chilijskiej marynarki wojennej - zjechała na dół na pierwsze badania. Co ciekawe, nie dotarła do miejsca, w którym na ratunek czekają górnicy, a zawisła 20 metrów wcześniej.

  - Nie chcieliśmy ryzykować, że któryś z górników do niej wskoczy - żartował Laurence Golborne, minister górnictwa w Chile.

  Kapsuła jest jednoosobowa.
  Wygląda jak stalowy pocisk z kółkami na amortyzatorach, które niwelują odczuwalne uderzenia o skalny szyb. Chilijski minister górnictwa Laurence Golborne powiedział, że kapsuła waży 420 kg, a we wnętrzu może się zmieścić osoba, która ma nie więcej niż 1,9 m wysokości. Średnica to 53 cm więc kilku górników musiało schudnąć, aby się do niej zmieścić. Zobacz jak wygląda kapsuła ratownicza

  W jaki sposób górnicy są wyciągani na powierzchnię? Pusta kapsuła jest przez około 20 minut spuszczana na linie szybem górniczym na głębokość 610 metrów, gdzie górnicy czekają na ratunek już od 5 sierpnia.

  Do kapsuły górnicy wchodzą w kolejności, którą sami ustalili po konsultacji z lekarzami i ratownikami. Całkowity czas akcji ratowniczej jednego górnika to około godziny, chociaż pierwsi mężczyźni byli wyciągani nawet 20 minut krócej. Prędkość wyciągu to do 30 m na minutę.

  Kapsuła jest pomalowana na biało, czerwono i niebiesko - to barwy flagi państwowej Chile. Wyposażona jest w butlę z powietrzem sprężonym, które wystarczy na ok. 70 minut i elektroniczny system komunikacji z ekipą ratowników. Każdy z górników ma na sobie specjalny kombinezon i uprząż ratunkową, na wypadek gdyby kapsuła utknęła w szybie.

  Gdyby tak się stało, kapsuła mogłaby być otwarta, a dźwig zamontowany na powierzchni mógłby wyciągnąć górnika na drugiej linie zapasowej. Taka operacja byłaby jednak ekstremalnie trudna, bo górnik nie byłby chroniony przed możliwymi uderzeniami o skalne występy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama