Mniej uczniów i mniej nauczycieli w szkołach województwa...

  Mniej uczniów i mniej nauczycieli w szkołach województwa śląskiego

  KATP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedna trzecia szkół w kraju może zniknąć w najbliższych latach - alarmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Sprawcą zamieszania jest niż demograficzny.
  W tym roku szkolnym naukę w śląskich szkołach rozpoczęło o 20 tys. uczniów mniej niż przed rokiem, a jak wynika z prognoz przygotowanych przez Urząd Miasta w Zabrzu - do 2018 roku pracę może stracić nawet jedna trzecia nauczycieli w mieście.

  - Sytuacja jest bardzo trudna. Na przykład w jednej ze szkół na osiedlu Przyjaźń z 2 tys. uczniów zostało nam 230 - mówi Mieczysław Orgacki, naczelnik wydziału edukacji w Tarnowskich Górach.


  MEN chce ograniczyć skutki malejącej liczby uczniów. Przygotowuje założenia zmian w ustawie o systemie oświaty, które mają ułatwić łączenie podstawówek z przedszkolami, a gimnazjów z liceami. Obecne przepisy nie wykluczają takiego rozwiązania, ale przeprowadzenie takiej operacji trwa nawet kilka lat.

  - Szybka decyzja o łączeniu szkół może zapobiec katastrofie - mówi Bożena Skomorowska z MEN.

  Na połączeniu szkół mogą zyskać nauczyciele, którym brak po kilka godzin do pełnego etatu. Zespół szkół oznacza także jednego dyrektora szkoły i wspólną obsługę administracyjną. Zmniejszy się więc liczba osób zatrudnionych w oświacie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo