Knurów: Mają rezonans przyjazny grubasom i cierpiącym na...

Knurów: Mają rezonans przyjazny grubasom i cierpiącym na klaustrofobię

Joanna Heler

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Knurów: Mają rezonans przyjazny grubasom i cierpiącym na klaustrofobię

©ARC STAROSTWA POWIATOWEGO

Rezonans magnetyczny, który od poniedziałku zacznie działać w knurowskim szpitalu jest przyjazny dla osób otyłych, a także cierpiących na klaustrofobię. Pacjent podczas badania nie leży już w wąskim tunelu, lecz na specjalnym blacie, a nad sobą ma wolną przestrzeń.
Knurów: Mają rezonans przyjazny grubasom i cierpiącym na klaustrofobię

©ARC STAROSTWA POWIATOWEGO

Jak podkreśla dr Michał Ekkert, prezes zarządu szpitala w Knurowie, z otwartego rezonansu mogą także korzystać ciężarne, które po prostu zmieszczą się na nim z brzuchem. Mniej stresu przeżyją także dzieci. Obok malucha będzie mogła siedzieć bliska osoba i rozmawiać z nim. Uwagę malucha od samego przebiegu badania mają odciągnąć bajki, które będą wyświetlane na ścianie przeciwnej.

To jedyne tego typu urządzenie w województwie. Szpital kupił je za 2,5 mln zł. Placówka liczy, że od przyszłego roku badania obejmie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

To jedyne tego typu urządzenie w województwie. Szpital kupił je za 2,5 mln zł. Placówka liczy, że od przyszłego roku badania obejmie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Jedynym przeciwskazaniem do badania rezonansem jest wszczepiony rozrusznik serca. Urządzenie to doskonale sprawdza się przy diagnostyce schorzeń kręgosłupa, łokci, barków, kolan, bólach głowy czy jamy brzusznej. Sprawdza się m.in. przy podejrzeniach chorób nowotworowych - mówi Michał Ekkert.

Pacjenci decydujący się na badanie rezonansem nie potrzebują skierowania. Na razie, z braku kontraktu z NFZ-em muszą jednak za nie płacić. Usługa kosztuje 390 złotych. Od przyszłego roku może być objęte kontraktem z NFZ. Jako bezpłatna usługa, badanie będzie natomiast świadczone w ramach usług między szpitalami. Knurowską placówkę zlecanie rezonansu w innych szpitalach kosztowało około 450 tys. zł rocznie.

Do tej pory pacjenci mogli korzystać z podobnych urządzeń, choć starszego typu, w Zabrzu czy w Rybniku. W Gliwicach rezonans funkcjonuje w Instytucie Onkologii.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo