Ważne
  Niepełnosprawni z Żor karmią mieszkańców

  Niepełnosprawni z Żor karmią mieszkańców

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sałatki owocowe i warzywne robi 10 niepełnosprawnych

  Sałatki owocowe i warzywne robi 10 niepełnosprawnych ©Katarzyna Śleziona

  Wkrótce zostanie otwarty bar mleczny na rogu ulic Bałdyka i Kościuszki w żorskiej dzielnicy Śródmieście. Poprowadzą go osoby niepełnosprawne. W menu nie zabraknie pierogów i jajecznicy.
  Sałatki owocowe i warzywne robi 10 niepełnosprawnych

  Sałatki owocowe i warzywne robi 10 niepełnosprawnych ©Katarzyna Śleziona

  - Liczę, że będzie to prawdziwy hit. W młodości jadałem właśnie w takich barach. Potem zniknęły one z naszych miast. A szkoda, bo można było w nich tanio zjeść. A dania były prawie jak u mamy. Już nie mogę się doczekać na otwarcie baru mlecznego. Mam nadzieję, że będzie podobny do tych, które pamiętam z czasów studenckich - mówi Jarosław Kowal, mieszkaniec Żor.

  Właśnie tak ma być. W barze będą serwowane tanie i smaczne dania, tak samo jak sałatki, które od dwóch tygodni je 350 uczniów żorskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
  Przygotowują je również osoby niepełnosprawne, pracujące na co dzień w Zakładzie Aktywności Zawodowej w dzielnicy Rogoźna. - Do tej pory rozwieźliśmy ponad tysiąc sałatek. We wtorki robimy warzywną, a w czwartki owocową. Na każdy dzień wychodzi po 350 porcji, a każda liczy 250 gram i kosztuje 2 złote - mówi Alan Klinger, kierownik działu gastronomicznego z ZAZ-u.

  Sałatki kupuje m.in. Marta Krawczyk, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego. - To lepsze jedzenie niż fast foody. Warzywa i owoce są zawsze świeże i smaczne - mówi 18-latka.

  Uczniowie uwielbiają sałatkę warzywną, która składa się z marchewki, białej kapusty i ogórka oraz tą z bananem, winogronami, arbuzem i miętą. Przygotowaniem sałatek zajmuje się dziesięć osób niepełnosprawnych. - Pracę zaczynamy o godzinie 6. Najpierw obieramy i kroimy warzywa i owoce. To przyjemna robota - mówi Patrycja Białas, pomoc kucharza.

  Obecnie sałatki są dostarczane do pięciu placówek. Od listopada do akcji przystąpi też Gimnazjum nr 2.

  Symbol PRL  Bar mleczny - relikt minionej epoki - będzie znajdować się na parterze kamienicy na rogu ulic Kościuszki i Bałdyka. Przez ostatnie miesiące odbywał się tu generalny remont budynku. Prace kosztowały 554 tysiące złotych. W barze będzie pracować 13 osób, w tym 10 niepełnosprawnych - po 5 na każdą zmianę. Za miesiąc pracy niepełnosprawni dostaną "na rękę" ok. 500 złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poprawki

   Alan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 43

   Bar mleczny będzie znajdował się na rogu ulic Kościuszki i Biskupa a nie Bałdyka, a Zakład Aktywności Zawodowej znajduje się w Roju a nie Rogoźnej a wynagrodzenia jak w każdej firmie to tajemnica...rozwiń całość

   Bar mleczny będzie znajdował się na rogu ulic Kościuszki i Biskupa a nie Bałdyka, a Zakład Aktywności Zawodowej znajduje się w Roju a nie Rogoźnej a wynagrodzenia jak w każdej firmie to tajemnica zakładuzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama