Polska bez węgla, na Śląsku rosną hałdy

  Polska bez węgla, na Śląsku rosną hałdy

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  By teraz kupić węgiel w kopalni, trzeba odstać w kolejce co najmniej kilkanaście godzin

  By teraz kupić węgiel w kopalni, trzeba odstać w kolejce co najmniej kilkanaście godzin ©ARKADIUSZ GOLA

  Przy kopalniach rosną zwały węgla, a na Podhalu i Pomorzu składy świecą pustkami. Mieszkańcy Nowego Targu, Rabki czy Kościerzyny muszą się zapisywać po opał nawet z miesięcznym wyprzedzeniem, a dowożący im węgiel kierowcy nawet dwie doby czekają przed śląskimi kopalniami.
  By teraz kupić węgiel w kopalni, trzeba odstać w kolejce co najmniej kilkanaście godzin

  By teraz kupić węgiel w kopalni, trzeba odstać w kolejce co najmniej kilkanaście godzin ©ARKADIUSZ GOLA

  - Ostatnio przed "Ziemowitem" stałem 57 godzin, kolejka miała kilka kilometrów - mówi Arkadiusz Zawada z Kraśnika, którego wczoraj spotkaliśmy przed kopalnią Halemba w Rudzie Śląskiej.

  Przedstawiciele spółek górniczych rozkładają ręce: nadający się do palenia w domowych piecach węgiel opałowy stanowi zaledwie ok. 10 procent całego wydobycia, a pierwszeństwo przy jego zakupie mają autoryzowani sprzedawcy, którzy już na początku roku zakontraktowali sobie dostawy "czarnego złota" i terminy jego odbioru. Mali klienci muszą poczekać.

  - Nie jesteśmy w stanie sprzedać im od ręki węgla opałowego, gdyż go nie mamy. Nie nadaje się on długiego składowania na zwałach, a ze względów technologicznych zwiększyć jego wydobycia nie jesteśmy w stanie - tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, największej górniczej firmy w Europie. Przypomina zarazem, że im bliżej zimy, tym ceny węgla będą wyższe w stosunku do tych, które panowały na rynku kilka miesięcy temu.

  - Od 15 lat handluję węglem, a sam w domu mam tylko tonę, bo nie zdążyłem zaopatrzyć się na zimę. Nie mam pojęcia, czym będziemy grzać - załamuje ręce Jan Gargas, właściciel składu opałowego w Rabce.

  Takich składów autoryzowani sprzedawcy węgla, pochodzącego z Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego, mają w Polsce ponad pół tysiąca. To właśnie za ich pośrednictwem sprzedaje się większość węgla opałowego ze Śląska. A że dilerzy terminy dostaw mają od dawna zakontraktowane, indywidualni kupcy muszą dziś ustąpić im miejsca w kolejce. Tyle że im dłużej będą czekać, tym więcej zapłacą.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama