Autostrada A1 w Bytomiu nie pęknie

  Autostrada A1 w Bytomiu nie pęknie

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kierowcy mogę odetchnąć. Podbudowa autostrady A1 w Bytomiu nie jest bublem - tak przynajmniej ogłosili drogowcy powołując się na wyniki własnej ekspertyzy. Ich ustalenia wykluczają też możliwość kradzieży dolomitu spod pasa jezdni, co wcześniej sugerowali śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie nieprawidłowości przy budowie autostrady.
  Wątpliwości co do bytomskiego odcinka autostrady A1 pojawiły się w sierpniu, kiedy śląska policja oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali pracowników jednej z firm zaangażowanych do prowadzenia inwestycji. Nocą wykopywali oni z terenu hałdy dolomit (następnie trafiał on na rynek) i zastępowali skałą z pobliskiej hałdy.

  Choć kradzież miała miejsce poza samym pasem jezdni, to nikt nie był w stanie zagwarantować, iż w żaden sposób nie wpłynie to na stabilność budowanej trasy.
  Dlatego właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała na miejsce swoje mobilne laboratorium z Kielc. Jego pracownicy pobrali, a następnie przebadali kilkadziesiąt próbek gruntu z nasypu, którym w grudniu 2011 roku powinne pojechać pierwsze samochody. Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA zapewniaj, iż wyniki tych analiz nie dają podstaw do niepokoju.

  - Autostrada jest budowana zgodnie z przepisami prawa budowlanego, warunkami kontraktu, dokumentacją projektową oraz sztuką budowlaną - przekonuje Hadaj.

  Prowadzący dochodzenie śledczy nie komentują tych ustaleń. Jak usłyszeliśmy w bytomskiej Prokuraturze Rejonowej sprawa jest w toku, a od dziś przejmuje ją katowicka "okręgówka".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo