Ważne
  Swingi za tanie? Częstochowa i tak kupi tramwaje

  Swingi za tanie? Częstochowa i tak kupi tramwaje

  Janusz Strzelczyk, Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Swingi za tanie? Częstochowa i tak kupi tramwaje

  ©arc

  Poznański Solaris Bus&Coach SA i polsko-chorwackie konsorcjum Newag-Koncar odwołały się od przetargu na dostarczenie Częstochowie siedmiu nowoczesnych tramwajów. Twierdzą, że bydgoska Pesa, która wygrała przetarg swoimi swingami, zaniżyła ceny.
  Swingi za tanie? Częstochowa i tak kupi tramwaje

  ©arc

  Częstochowianie mogą jednak być spokojni. W 2012 roku powinni już jeździć komfortowymi tramwajami i w dodatku na zupełnie nowej linii łączącej Błeszno z Północą.

  Na ul. Orkana trwają waśnie prace przy budowie 4,5-kilometrowego torowiska. Wczoraj przygotowywano tam podłoże pod tory.

  - Są objazdy, ale jesteśmy cierpliwi, budują nam przecież nową linię tramwajową - mówi Alicja Kot, mieszkanka ul. Jesiennej.

  Umowa na zakup nowych pojazdów może zostać podpisana pod koniec roku.

  - Teraz decyzja należy do Krajowej Izby Odwoławczej - mówi Marcin Maranda, rzecznik MPK. - Od niej można się jeszcze będzie odwołać do sądu, więc kontrakt będzie podpisany najwcześniej w grudniu - dodaje.

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wybrało Pesę, bo oferta tej firmy była najtańsza - 50,3 mln zł za siedem wozów. Ponieważ częstochowski przewoźnik zarezerwował na tę inwestycję ponad 60 mln zł, możliwe będzie kupienie dodatkowego tramwaju. Urzędnicy zastrzegają, że cena nie była głównym kryterium oceny ofert.

  Dla mieszkańców najważniejsze jest jednak, by obiecywana linia tramwajowa powstała w terminie, i by mogli przesiąść się do komfortowych pojazdów.

  - Wszystko jedno czy będzie to swing, czy inny tramwaj, grunt, żeby był wygodny i bezpieczny - mówi Alicja Kot.

  Tymczasem internauci, którym spodobały się swingi i nasza zabawa w ich malowanie, nadal dyskutują o wyborze najlepszych barw dla tramwajów. "Najlepszą kolorystyką byłby biały i czerwony. Biały i fioletowy jest beznadziejny. Natomiast reklamy na tramwajach szpecą wygląd i ograniczają widoczność" napisał "częstochowianin". "Tramwaje zawsze były czerwono-kremowe"- komentuje "pasażer".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama