Smog nad Śląskiem.

  Smog nad Śląskiem. Ma być jeszcze gorzej

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Smog nad Śląskiem. Ma być jeszcze gorzej
  Niemal we wszystkich miastach aglomeracji śląskiej przekroczone zostały dopuszczalne normy pyłu, zawieszonego w powietrzu. Nie lepiej jest na Żywiecczyźnie i Podbeskidziu. Rekordzistami są Żywiec i Katowice. Poniżej normy pył utrzymuje się w nielicznych miastach Zagłębia i ROW. W następnych dniach ma być jeszcze gorzej.
  Smog nad Śląskiem. Ma być jeszcze gorzej
  Astmatykom, wieńcowcom, osobom starszym i dzieciom zaleca się ograniczenie ruchu na wolnym powietrzu. Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki są groźne dla zdrowia. Mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie zapalenia oskrzeli i niewydolność oddechową.

  - Niestety nie mam dobrych wiadomości. Nad województwem śląskim w najbliższych dniach nie jest spodziewany silniejszy wiatr - mówi meteorolog Grażyna Dąbrowska z IMiGW w Warszawie.
  Według prognoz, zefirek o prędkości 2-3 km/h nie ma szans rozpędzić chmur pyłu. Deszcz, jeśli spadnie, będzie raczej przypominał mżawkę i to krótką. Nad nasz region nadciąga dodatkowo smog z Czech, gdzie limity zanieczyszczeń powietrza przekroczone są trzykrotnie. Najgorzej jest koło Karwiny, Bogumina i Orłowej.

  W Ostrawie wiele osób już nosi maski antypyłowe. Według danych WIOŚ, normy pyłu w powietrzu zostały przekroczone: w Żywcu o 210 proc., Katowicach - 171 proc., Bielsku- Białej - 165 proc., Wodzisławiu - 151 proc., Cieszynie - 149 proc., Zabrzu - 121 proc., Gliwicach - 106 proc. Poniżej normy pył utrzymuje się w Dąbrowie Górniczej 79 proc., Sosnowcu 55 proc. oraz Rybniku 98 proc.

  Ulgę według synoptyków ma przynieść silniejszy wiatr dopiero w poniedziałek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama