Bytom, Katowice: Kradzież kruszywa na autostradzie A1 trafi...

  Bytom, Katowice: Kradzież kruszywa na autostradzie A1 trafi do prokuratury okręgowej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Postępowanie ws. kradzieży materiałów z budowanego w Bytomiu odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie - Maciejów przejęła od bytomskich śledczych Prokuratura Okręgowa w Katowicach - poinformowała w piątek jej rzeczniczka prok. Marta Zawada-Dybek.
  Wyjaśniła, że powodem przejęcia śledztwa jest stopień zawiłości sprawy.

  Pod koniec sierpnia Centralne Biuro Śledcze rozbiło grupę przestępczą, która od dwóch lat miała kraść z terenu budowy autostrady w Bytomiu drogie kruszywo, wykorzystywane potem do budowy innych jej fragmentów. Zatrzymano wówczas osiem osób, a śledczy podejrzewali, że część wykopów, z których kradziono dolomit, mogło zostać wykonanych pod jezdniami autostrady.


  Jak powiedziała prok. Marta Zawada-Dybek, o przeniesienie sprawy wnioskowali śledczy z Bytomia, którzy we współpracy z CBŚ początkowo zajmowali się sprawą. Poprowadzi ją teraz dwoje prokuratorów z wydziału gospodarczego katowickiej prokuratury. W najbliższych dniach zapoznają się z zebranym dotąd materiałem dowodowym i zdecydują o dalszych działaniach.

  W maju oficerowie CBŚ zdobyli informację, z której wynikało, że pracownicy jednego z podwykonawców, którzy w ciągu dnia pracują planowo przy budowie drogi, nocą i w wolne dni kradną duże ilości kruszywa, opróżnione wykopy zasypując czarnym łupkiem. Podczas nocnej akcji w sierpniu zatrzymano osiem osób, w tym szefa spółki-podwykonawcy. Na trzy miesiące aresztowano wtedy cztery spośród zatrzymanych osób.

  Z ustaleń CBŚ wynikało, że wydobywane nocą kruszywo najprawdopodobniej było wykorzystywane do budowy następnych kilometrów drogi, podczas gdy w dokumentacji wykazywano, że zakup pochodzi z legalnego źródła. Wykopów mogło być kilka, a głębokość niektórych z nich mogła wynosić nawet 30 metrów. Śledczy podejrzewali, że część wykopów, z których kradziono dolomit, mogło znajdować się pod jezdniami autostrady - miały na to wskazywać poczynione odwierty.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama