Bielsko-Biała: Luteranie popierają transplantację, ale nie...

  Bielsko-Biała: Luteranie popierają transplantację, ale nie handel organami

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Nabożeństwo w Kościele Zbawiciela, które odprawił bp Mirosław Wola, zainaugurowało w piątek wieczorem w Bielsku-Białej synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, najwyższej władzy polskich luteran. Gremium zajmie się m.in. ordynacją kobiet oraz transplantologią.
  Podczas piątkowych obrad synodałowie zajmą się sprawami organizacyjnymi. Wysłuchają między innymi sprawozdań biskupa Kościoła, konsystorza i rady synodalnej.

  W sobotę luteranie dyskutować będą o transplantacji. Debata zaowocować ma przyjęciem w niedzielę dokumentu, który określi stanowisko Kościoła. W jego projekcie luteranie podkreślili, że "transplantacja organów jest metodą moralnie akceptowalną", a rozwój transplantologii to szansa na ratowanie życia wielu ludzi.


  "Luteranie uznają zarazem, że przeszczep organów może być stosowany tylko w tym przypadku, gdy inne metody leczenia nie są możliwe. Transplantologia nie może być stosowana jako metoda wymiany sprawnych narządów na lepsze lub jako element szeroko rozumianej chirurgii plastycznej. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP stwierdza jednocześnie, że dawstwo organów nie może być przedmiotem sprzedaży, gdyż nikt nie może traktować siebie jako przedmiotu" - głosi projekt oświadczenia Kościoła.

  W sobotę wieczorem uczestnicy synodu będą rozmawiać o ordynacji kobiet. Kościół wielokrotnie podejmował ten temat, choć nie zajął stanowiska. Dwa lata temu wypowiedziała się synodalna komisja teologii i konfesji. W swym stanowisku zwróciła uwagę, że istniejące ograniczenia płciowe w pełnieniu urzędu duchownego służby prezbiteriatu mają charakter społeczny, kulturowy, kościelno-prawny czy kościelno-socjalny. Wynikają także z zależności międzykościelnych. "W obecnej sytuacji wiele z tych czynników w dalszym ciągu odgrywa istotną rolę i w dyskusji dotyczącej ordynacji kobiet nie wolno ich pomijać, co może się wiązać z długim okresem zmiany świadomości społecznej. Tym niemniej należy uznać, że z perspektywy teologicznej należy dopuścić możliwość ordynacji kobiet na urząd duchowny służby prezbiteriatu" - uważa większość członków komisji.

  W polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim, w przeciwieństwie do innych krajów Europy, kobiety nie są wyświęcane. Podobnie jest jeszcze na Litwie, Łotwie i Estonii. Synodałowie zamierzają w tej sprawie zająć stanowisko.

  W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama