Ruda Śląska: Nie wyrzucaj jedzenia!

  Ruda Śląska: Nie wyrzucaj jedzenia!

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: Nie wyrzucaj jedzenia!

  ©Fot. Lucyna Nenow

  Nie wyrzucaj! Kupuj rozsądnie! - skandując takie hasła młodzież przeszła w piątek korowodem na rynek. Happening pt. "Strajk żywności" zorganizował Śląski Bank Żywności w ramach Światowego Dnia Żywności i Walki z Ubóstwem.
  Ruda Śląska: Nie wyrzucaj jedzenia!

  ©Fot. Lucyna Nenow

  Po co? Bo jak podają statystyki, około 12 procent śląskiej społeczności żyje w ubóstwie.
  - Mimo że problem głodu dotyka tak wielu, 40 proc. wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych - mówi Jan Szczęśniewski, prezes ŚBŻ.

  Celem "strajku" było też uświadomienie młodym ludziom, jak wiele osób jest zaangażowanych w produkcję i dystrybucję żywności od rolnika po ekspedientkę w sklepie. - Wyrzucanie jedzenia to marnotrawienie energii, pracy ludzkich rąk - dodaje szef banku żywności. Ludzie podkreślali, że szacunku do jedzenia każdy uczy się w domu rodzinnym .

  - Wychowałam się w domu, gdzie zjadało się wszystko, co mama przygotowała i się nie wybrzydzało. Do głowy by mi nie przyszło wyrzucić jedzenie - mówi Janina Malinowska z Rudy.

  Podczas akcji rozdano tysiąc bochenków chleba. Częstowano też pajdami ze smalcem. Nie zabrakło i strajkowej petycji. Niebawem wojewoda dostanie dokument-postulat, by placówki handlowe przekazujące żywność w darowiźnie były zwalniane z podatku VAT.

  Podobny happening miał miejsce na pl. Biegańskiego w Częstochowie. Dzisiaj i jutro wolontariusze będą zbierać żywność w dwóch tamtejszych centrach handlowych: Promenada i Jagiellończycy. Wsp. BR

  Najpierw myśl, potem kupuj  Rozmowa z Weroniką Ślęzak-Tazbir, socjologiem z UŚ

  Dlaczego tak wiele żywności jest wyrzucane?
  Po pierwsze z powodu nadmiernych, nieprzemyślanych zakupów. Dużo jedzenia w lodówce daje poczucie bezpieczeństwa, prestiżu. Drugi powód to przeświadczenie, że tylko świeżo kupiony produkt jest zdrowy. Zamiast np. zamrozić część jedzenia, wyrzuca się je i robi nowe zakupy.

  Ale tak łatwiej, bo w sklepach żywności nie brakuje

  No właśnie. Jeśli ktoś nie doświadczył głodu, nie docenia tego, co ma. Polacy chyba nie radzą sobie jeszcze z tzw. dobrobytem. Najpierw kupują, potem myślą. W krajach zachodnich ludzie na nowo uczą się oszczędzać jedzenie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama