Sto pomysłów na

  Sto pomysłów na wielkie Katowice

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ulica 3 Maja powinna być deptakiem
  1/5
  przejdź do galerii

  Ulica 3 Maja powinna być deptakiem ©fot. mikołaj suchan

  Jakie są Katowice? - Gdy po czterech dniach wygnania w Warszawie wracam, to wszystko mi się podoba, nawet korek, który mnie trzymał 40 minut z ul. Alfreda do centrum - mówił w piątek Kamil Durczok na ul. Mariackiej.
  Ludzie chcą rynku. Ale 15 lat to za mało, żeby w Katowicach zrobić rynek
  O co chodzi? O akcję "Sto pomysłów dla Katowic", która miała finał w piątek na deptaku. To inicjatywa Zespołu Szkół Społecznych im.
  Konarskiego w Katowicach, w ramach której mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły na rozwój miasta, m.in. na portalu społecznościowym Facebook. Uzbierało się aż 700 pomysłów. Sto najlepszych otrzymała wczoraj Krystyna Siejna wiceprezydent Katowic. Czy będą realizowane? Nie wiadomo - lista propozycji zawiśnie w prezydenckim gabinecie.

  Finał akcji był też okazją do dyskusji na temat rozwoju Katowic. Rozmawiali szef "Faktów" TVN Kamil Durczok, organizator Festiwalu Filmów Kultowych Tomasz Szabelski, socjolog Tomasz Nawrocki, Mirosław Neinert - dyrektor teatru Korez oraz Dominik Tokarski ze Stowarzyszenia Moje Miasto.
  - Wielu myślało, że w 2010 roku będzie inne Środmieście, nowy plac przed dworcem, wyremontowana ul. 3 Maja, ale zmian brak - podsumowywał Tokarski.

  Durczokowi miasto się podoba, ale do czasu. - Rybnik, Wrocław, Kraków - tam wiadomo - spotkajmy się na rynku. Katowice nie mają miejsca spotkań. I ktoś mówi, że 15 lat to za mało, żeby w Katowicach zrobić takie miejsce? Hasło Katowic to obecnie "Stój, czekaj, co robić? Uciekaj" - mówił.

  Z Katowic ludzie uciekają, a liczba mieszkańców drastycznie spada - tylko w ciągu ostatnich dwóch lat o 20 tys. - tym samym katowiczan jest ok. 299 tys. Bo ludzie chcą więcej niż stolica aglomeracji oferuje im obecnie, m.in. ogrodów na dachu Superjednostki, deptaka na ul. 3 Maja, kraników z wodą przy ścieżkach rowerowych czy kolorowych murali na blokach - to niektóre z setki pomysłów dla Katowic. Swoje propozycje mieli też zaproszeni do debaty goście.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo