Ważne
  W Bytomiu polityka wygrała z nauką 3:0

  W Bytomiu polityka wygrała z nauką 3:0

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Zwycięstwem polityków 3:0 zakończył się rozegrany w sobotę w Bytomiu mecz "Senat kontra Senat", w którym zmierzyli się senatorzy RP i profesorowie polskich uczelni.
  To jednak nie wynik sportowy był najważniejszy, lecz charytatywny cel i upamiętnienie wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła w kwietniu w katastrofie prezydenckiego samolotu. Dochód z imprezy - 48 tys. zł - zasili Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego, wspierający zdolnych, niezamożnych studentów.

  Był to już drugi taki mecz; pierwszy odbył się dwa lata temu - właśnie z inicjatywy Krystyny Bochenek. Wówczas senatorzy i przedstawiciele senatów uczelni polskich grali na rzecz Fundacji "Akogo?". Udało się im zebrać ok. 40 tys. zł.

  W tym roku mecz miał na celu upamiętnienie znanej ze społecznikowskiej pasji senator Bochenek, która była też przewodniczącą Rady Śląskiego Funduszu Stypendialnego. Z inicjatywą zorganizowania meczu senator Zbigniew Szaleniec zwrócił się latem tego roku do córki zmarłej.

  W meczu, który został rozegrany na stadionie Polonii Bytom, Senat RP reprezentowali m.in. Zbigniew Szaleniec (kapitan drużyny) oraz Andrzej Szewiński i Małgorzata Adamczak. W skład drużyny przedstawicieli uczelni wyższych weszli naukowcy m.in. z Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, katowickiej i krakowskiej AWF oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Śląski Fundusz Stypendialny został założony w 2001 r. przez nieżyjącego już senatora Adama Graczyńskiego. Wsparł dotychczas ponad 600 osób łączną kwotą 800 tys. zł. Stypendium wynosi obecnie 1900 zł, wypłacanych w pięciu ratach. Aby je otrzymać, student musi złożyć wniosek, dokumentując swoją trudną sytuację materialną i dobre wyniki w nauce. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama