Ważne
  Paszport daleko od domu

  Paszport daleko od domu

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żeby odebrać swoje paszporty mieszkańcy całego regionu rybnickiego będą musieli dojeżdżać do oddalonych o 50 kilometrów Katowic. Wraz z końcem roku w Rybniku zlikwidowana zostanie śląska terenowa delegatura paszportowa, jedyna na południu województwa, która obsługiwała blisko pół miliona mieszkańców Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Jastrzębia.
  Nie spowodowały tego ani zmiany w przepisach, ani decyzje ministerstwa. Życie mieszkańcom tak naprawdę utrudni fakt, że starosta rybnicki Damian Mrowiec narzeka na warunki lokalowe w swoim budynku i ma dość utrzymywania biura delegatury w urzędzie.

  - Musiałem podjąć takie kroki, bo brakuje mi biur, żeby pomieścić wszystkie wydziały starostwa. Moi pracownicy tłoczą się, a delegatura zajmuje w naszym budynku ponad 100 metrów kwadratowych. W dodatku za zajęcie tych pomieszczeń urząd wojewódzki nie płaci nam ani złotówki - tłumaczy Damian Mrowiec.

  - Starosta poinformował nas o swojej decyzji już kilka miesięcy temu. Dogadaliśmy się, że delegatura zostanie w Rybniku utrzymana tylko do końca roku, a później zostanie w tym miejscu tylko punkt paszportowy. Znamy realia lokalowe w Rybniku i wiemy, że starosta rzeczywiście potrzebuje tych kilku pomieszczeń, które my zajmujemy - mówi Katarzyna Kuczyńska z urzędu wojewódzkiego w Katowicach.

  Wiadomość o likwidacji delegatury zaskoczyła nie tylko mieszkańców Rybnika, ale także ich sąsiadów.
  - To bardzo zła wiadomość również dla wodzisławian. Dwa lata temu walczyliśmy o utrzymanie biura paszportowego, bo zależało nam, żeby ludzie mogli w swoim mieście składać chociaż wnioski o wydanie paszportu - mówi Józef Szymaniec, rzecznik starostwa.

  Mimo że na wyjazd do większości europejskich krajów nie potrzebujemy już paszportów, urzędnicy twierdzą, że liczba przyjmowanych przez nich wniosków nie zmniejszyła się. W rybnickim biurze spotkaliśmy wczoraj odbierającego paszport Mirosława Gabrysiaka z Żor. - Nie każdy ma samochód, by jechać do Katowic. To nonsens - powiedział.

  - Każdego dnia przyjmujemy wnioski od około 50 osób. Musieliśmy nawet o dwie godziny (do 17) wydłużyć czas pracy - mówi Jan Zemło z wydziału obywatelskiego starostwa w Wodzisławiu Śląskim. Delegatura w Rybniku od początku roku przyjęła 21 tysięcy wniosków o wydanie paszportów. Gotowy dokument w Rybniku odebrało już w tym roku 18,5 tysiąca mieszkańców.

  To kolejne utrudnienie dla mieszkańców w związku z paszportami. Dwa lata temu ograniczono liczbę miejsc, w których można składać wnioski o wydanie nowego dokumentu. Jeszcze mniej powstało punktów, gdzie paszporty można było odbierać.

  Zmiany wprowadzone zostały w sierpniu 2006 roku. Ich konieczność tłumaczono specjalnymi wymogami związanymi z wydawaniem nowych, biometrycznych paszportów, czyli takich, które zawierają odcisk palca i cyfrowe zdjęcie.

  Obecnie wnioski o wydanie takiego dokumentu można składać w kilku punktach paszportowych regionu: w Jastrzębiu, Żorach, Wodzisławiu, i Raciborzu. Jednak jedynym miejscem, w którym paszporty można odbierać, jest śląska delegatura terenowa w Rybniku.

  Po jej zlikwidowaniu wszystkich mieszkańców regionu rybnickiego czekają więc spore problemy związane z wyjazdami do Katowic.

  To za mało

  Na Śląsku funkcjonuje siedem delegatur paszportowych(w których można składać wnioski paszportowe i odbierać paszporty) oraz 17 punktów paszportowych(w których możnaskładać jedynie wnioski). Pełny zakres obsługi petentów, tzn. składanie wniosków i odbieranie gotowych dokumentów możliwe jest w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, w Katowicach przyul. Żwirki i Wigury oraz w Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach i Rybniku. Odbioru paszportudokonuje się w punkcie, który jest najbliżejmiejsca zamieszkania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama