SMS-em za parkowanie auta

  SMS-em za parkowanie auta

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa może być drugim po Warszawie miastem w kraju, gdzie opłat za parkowanie będzie można dokonywać, wysyłając SMS z telefonu komórkowego.
  Płatna strefa parkowania obejmuje ścisłe centrum Częstochowy, zaś kierowcy muszą skreślać specjalne karty postojowe. Niestety, jej kupno bywa niezwykle trudne. Kierowcy szukają kart w kioskach, tymczasem nie wszystkie takie punkty handlowe prowadzą ich sprzedaż. Zdarza się, że przy tej samej ulicy w jednym kiosku są karty, w sąsiednim już nie. Sprzedają je tylko kioski Ruchu i punkty pocztowe.

  - Czekam na męża, który właśnie pobiegł kupić kartę - mówi zdenerwowana kobie-ta siedząca w seacie z myszkowską rejestracją zaparkowanym przy ulicy Szymanowskiego. - Tłumaczyłam funkcjonariuszom spisującym samochody bez wykupionej karty postojowej, że mąż za chwilę będzie. Nie wiem czy nie każą nam zapłacić kary.

  Karty postojowe - przyznaje to nawet Miejski Zarząd Dróg - nie są do końca dobrym rozwiązaniem, właśnie ze względu na stosunkowo małą ilość punktów, w których można je kupić.

  - Z tej przyczyny już dość długo zastanawiamy się nad wprowadzeniem alternatywy dla kart - mówi rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg, Marta Górska.

  Rozważano wprowadzenie parkomatów, lecz te urządzenia są bardzo drogie, kosztują od 10 do 30 tysięcy złotych.- Na początku tego roku zgłosiła się do nas firma, która wprowadziła system opłat SMS-em w Warszawie. Tam świetnie się sprawdza - opowiada Marta Górska. - Każdy, kto będzie chciał zapłacić za parking SMS-em musi wcześniej kupić naklejkę z mikrochipem, którą należy umieścić na przedniej szybie samochodu. Potem trzeba założyć specjalne konto przez internet lub za pomocą komórki. Będzie ono elektroniczną portmonetką, z której pobierane będą opłaty za parkowanie drogą wysyłania SMS-a z osobistym kodem i cyframi z naklejki. Gdy kończymy parkowanie, wykonujemy tę samą operację.

  Planowana opłata za minutę to 4 grosze. Obecnie za pół godziny parkowania trzeba zapłacić złotówkę. Jeśli dłużej zamierzamy pozostawić samochód, to za pierwszą godzinę postoju wydamy 2 zł. Za drugą godzinę płacimy 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a za czwartą i kolejne po 2 zł. MZD przygotowuje już projekt uchwały o nowym sposobie odpłatności za parkowanie. Chce, żeby radni zagłosowali nad tym jeszcze podczas sierpniowej sesji.

  - To dobry pomysł. Prawie wszyscy mają telefony komórkowe - mówi Jakub Florczyk. - Karty postojowe to przestarzały system. Jednak nie wszyscy są podobnego, pozytywnego zdania.
  - To bzdura! - nie przebiera w słowach Janusz Busiecki. - Kto sprawdzi, czy kierowca wysłał SMS? Przecież taki system kosztuje i to na pewno słono. Czy się opłaci? Lepiej by Miejski Zarząd Dróg rozszerzył sieć sprzedaży kart postojowych i zwiększył liczbę miejsc do parkowania w centrum Częstochowy a nie bawił się w SMS-y - dodaje kierowca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama