Pamiętaj! Reaguj szybko na zmieniającą się sytuację na rynku

  Pamiętaj! Reaguj szybko na zmieniającą się sytuację na rynku

  Zdjęcie autora materiału

  Polska

  Jeśli chcemy zadbać o dostatnią przyszłość własną lub rodziny, musimy zawczasu pomyśleć o ryzyku konkretnej formy oszczędzania, Czym powinniśmy się kierować, pomnażając nasze oszczędności?
  Dywersyfikacja
  Nigdy nie należy całości oszczędności lokować tylko w jeden rodzaj instrumentów finansowych, np. tylko w lokaty albo jedynie w fundusze akcji. Trzeba je dzielić pomiędzy instrumenty bezpieczne (lokaty, obligacje skarbowe) i agresywne (akcje, fundusze inwestycyjne), Postępujemy wówczas zgodnie ze złotą zasadą inwestora, że nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka.


  Systematyczność
  Lepiej wpłacać co miesiąc mniejszą kwotę niż jednorazowo większą. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko, że zainwestujemy w złym momencie.

  Długoterminowość
  Jeśli jesteśmy ledwie po 30. roku życia i mamy dużo czasu na przeczekanie bessy, zanim wróci hossa, możemy zaangażować pieniądze w giełdę lub w fundusze inwestycyjne.

  Uwaga! Im bardziej ryzykowny fundusz - czyli z wyższym udziałem akcji - tym dłuższy jest zalecany czas inwestycji. W przypadku większości kwoty w akcjach proponuje się, by nawet przez 5 lat nie ruszać zgromadzonych tam pieniędzy.

  Dopasowanie do wieku
  Młodszy człowiek może dużo więcej pieniędzy ulokować w akcjach, dla osoby tuż przed np. wcześniejszą emeryturą powinny one stanowić margines oszczędności.

  Historia (nie) lubi się powtarzać
  Musimy być odporni na reklamy finansowe. Historyczne wyniki funduszy inwestycyjnych nie gwarantują powtórzenia sukcesu. Wnikajmy też w szczegóły lokat. Może się okazać, że wysokie oprocentowanie dostępne jest tylko w ostatnich miesiącach, a startujemy w początkowych ledwie nad zerem.

  Pamiętaj o opłatach
  Niektóre inwestycje wiążą się z prowizjami dla prowadzących rachunki. Zanim podpiszemy umowę, warto sprawdzić, z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Dotyczy to zwłaszcza funduszy. Wysokość prowizji ma wpływ na to, ile ostatecznie zarobimy.

  Podziel się z fiskusem
  W Polsce mamy podatek od dochodów kapitałowych. Jeśli więc masz zysk, np. z lokat, kont oszczędnościowych, akcji, funduszy inwestycyjnych, giełdy - musisz oddać państwu 19-procentowy "podatek Belki"
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama