Zobacz granicę polsko-niemiecką na Śląsku

  Zobacz granicę polsko-niemiecką na Śląsku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Po dawnej granicy został m.in. pas umocnień z bunkrami takimi jak ten w Piekarach Śląskich

  Po dawnej granicy został m.in. pas umocnień z bunkrami takimi jak ten w Piekarach Śląskich ©Władysław Morawski

  Wycieczkami krajoznawczymi szlakami dawnej granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku oraz międzywojennej architektury gliwicki Dom Współpracy Polsko Niemieckiej przypomina o wielokulturowej historii tego regionu.
  Po dawnej granicy został m.in. pas umocnień z bunkrami takimi jak ten w Piekarach Śląskich

  Po dawnej granicy został m.in. pas umocnień z bunkrami takimi jak ten w Piekarach Śląskich ©Władysław Morawski

  Jak poinformowała w poniedziałek Agnieszka Mucha z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, wycieczki są swoistymi terenowymi lekcjami edukacji regionalnej. Biorą w nich udział głównie uczniowie gimnazjów i liceów, do których mogą przyłączać się - w miarę wolnych miejsc - zainteresowani mieszkańcy regionu.

  Tego dnia odbyła się pierwsza z rozciągniętego na kilka najbliższych tygodni cyklu autokarowych wycieczek śladami przedwojennej granicy, która przebiegała między polskimi Piekarami Śląskimi i niemieckim Bytomiem oraz między polską Rudą Śląską, a niemieckim Zabrzem.


  Międzywojenny przebieg granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku został ustalony - po okresie powstań i plebiscytu - w 1921 r. Jedna z największych ówczesnych aglomeracji Europy musiała wtedy zacząć funkcjonować w ramach dwóch państw, a granica została przeciągnięta dosłownie między domami, podwórkami i zakładami przemysłowymi.

  Poniedziałkowa wyprawa odwiedziła zabrzańską dzielnicę Makoszowy, gdzie granicę wyznaczała brama przy obecnej kopalni Makoszowy-Sośnica, a także jedno z rudzkich podwórek, gdzie jeden z kamieni granicznych znajdował się przy domowym ogródku. W Makoszowach autokar powitał aktor odgrywający celnika, który zademonstrował ówczesną procedurę związaną z przekraczaniem granicy.

  Przewodnik Dawid Smolorz podczas podróży opowiadał o historii tego regionu oraz okolicznościach i skutkach jego podziału, posiłkując się opowieściami i anegdotami zebranymi wśród dawnych mieszkańców pogranicza, m.in. o rzece Czarniawce w zabrzańskiej dzielnicy Poremba, gdzie znajdowało się jedno z ówczesnych centrów przemytu.

  Według organizatorów, scenariusze kolejnych wypraw będą modyfikowane, np. w listopadzie będzie można obejrzeć ślady dawnej granicy między Chorzowem a Bytomiem. Z kolei w połowie listopada trasę wycieczki mają wyznaczyć najciekawsze obiekty architektury Górnego Śląska z dwudziestolecia międzywojennego

  Jak przypominają historycy Domu, jako że Katowice czy Chorzów należały w latach międzywojennych do Rzeczypospolitej, a pobliskie Bytom, Zabrze i Gliwice pozostały w granicach Rzeszy Niemieckiej, na stosunkowo niewielkim obszarze powstały dwie różne przestrzenie architektoniczne.

  O ile w polskim woj. śląskim realizowano z rozmachem ambitne projekty modernistyczne czerpiące z architektury francuskiej lub akcentujące treści narodowe, nie mniej ambitne budowle - inspirowane Bauhausem lub nawiązujące do gotyku - powstawały w zarządzanej z Opola niemieckiej Provinz Oberschlesien.

  Koncepcja wycieczek śladami historii regionu zrodziła się po obchodzonej w 2007 r. 85. rocznicy wytyczenia granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku. Z tej okazji w Domu Współpracy Polsko Niemieckiej powstały wystawa "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach", przedstawiająca codzienne życie ludzi z polsko-niemieckiego pogranicza oraz publikacja o tym samym tytule.

  W tym czasie powstał też film dokumentalny "Górny Śląsk. Podróż granicą" będący zapisem podróży repliką Mercedesa-Benza 540K z 1939 r. po dawnej granicy. Uczestnicy tego przejazdu oglądają dawne domy celne czy zachowane słupki graniczne i spotykają świadków czasu podziału Górnego Śląska.

  Organizatorzy z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej nie wiedzą jeszcze jak długo projekt będzie kontynuowany, wskazują jednak, że już teraz odzew jest bardzo duży. Szczegóły dotyczące konkretnych terminów i planów wycieczek mają być zamieszczane na stronie internetowej haus.pl. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   legendomania + mitologizacja

   unkl Erwin von Pnioki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 102

   I ani slowa o glównym bunkrze dowodzenia polskie tej polskiej "linii warownej" na Ryjdbergu w KrólHucie. Co sie dziwic - ZWIALI za wschodni horyzonz az sie kurzylo. Mimo ze byl taki nowoczesny i...rozwiń całość

   I ani slowa o glównym bunkrze dowodzenia polskie tej polskiej "linii warownej" na Ryjdbergu w KrólHucie. Co sie dziwic - ZWIALI za wschodni horyzonz az sie kurzylo. Mimo ze byl taki nowoczesny i ze tak dlugo przedtem sie przygotowywano i agitowano. A czamu zwiali: a) bo 95% wojoków byli obce b) niy ufali autochtonom, a nawet sie ich bali - i mieli racja + powody.......


   I ta je ta slonsko profda (tysz tako), drogie slonskie Bajtle.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To była górnośląska tragedia!

   Ńy přepůmnymy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 77


   Podzielono Górny Śląsk, jego gospodarkę, infrastrukturę i zamieszkujących go ludzi, na przekór wynikom demokratycznie przeprowadzonego Plebiscytu.

   Mogliśmy być cały czas regionem Europy, bez...rozwiń całość


   Podzielono Górny Śląsk, jego gospodarkę, infrastrukturę i zamieszkujących go ludzi, na przekór wynikom demokratycznie przeprowadzonego Plebiscytu.

   Mogliśmy być cały czas regionem Europy, bez doświadczeń oraz skutkami azjatyckiego "incydentu", o którym i tak wszyscy wnet zapomną. Podobnie jak o brutalności polskiego nacjonalizmu, powodującego tę tragedię.

   Po co więc Nam tą krzywdę wyrządzono?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama