Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Strumieniu powstaje gigantyczne Betlejem

Łukasz Klimaniec
Budowa elementów drewnianej szopki idzie pełną parą
Budowa elementów drewnianej szopki idzie pełną parą Fot. Łukasz Klimaniec
Dźwig przestawił już potężną wolierę dla ptaków, żeby zrobić miejsce dla estrady. Za stajnią, w której zamieszka wielbłąd Czesiek, znajdą się strusie oraz jeżozwierz, dla których właśnie trwa budowa schronienia.

Będą też alpaki, szopy pracze, sarny i osioł. A wjeżdżających do Strumienia turystów powita pięciometrowy podświetlony tysiącem lampek anioł.

150 zwierząt będzie w żywej szopce w Strumieniu. Najwięcej będzie ptaków

- Po tym, co się stało w ubiegłym roku, nie chcemy zawieść ludzi. Wszystko musi być dopracowane - mówi ksiądz Paweł Hubczak, wikariusz parafii św. Barbary w Strumieniu, pomysłodawca i główny organizator największej żywej szopki w regionie.

Przed rokiem w okresie świątecznym Strumień odwiedziło ponad 100 tysięcy osób! Nikt nie był przygotowany na kolejki, w których ludzie musieli czekać kilka godzin, by dostać się do Strumieńskiego Betlejem. Dlatego w tym roku żywa szopka będzie większa, bo więcej będzie też atrakcji. Największą będą plenerowe jasełka i koncerty zespołów ludowych.

Gigantyczną szopkę budują parafianie. Mężczyźni przychodzą codziennie. Najwięcej jest ich w środy, bo to umówiony dzień na szczególne prace.

- Jak ktoś chodzi do kościoła, a ma czas, to przyjdzie i pomoże. Zależy nam, by to ładnie wyglądało - mówi Krzysztof Gonera.

System budowy jest dopracowany do perfekcji. Na pracujących mężczyzn czeka posiłek, który przygotowują Zofia i Barbara Brzuska. Gotują obiady z tego, co otrzymają od rolników.
- Jak ktoś nie ma co dać, daje pieniądze. Ale najczęściej to produkty. Na wsi ludzie są nauczeni, by pomagać - podkreśla Zofia Brzuska.

Informacje o szopce, dojeździe i parkingach trafią do dwustu parafii diecezji bielsko-żywieckiej. Specjalnie oklejone auto z nagłośnieniem zewnętrznym będzie jeździło po Śląsku, zachęcając do odwiedzin Strumienia. Szopkę będzie można oglądać od 20 grudnia do 30 stycznia 2011 roku. Za darmo.
- Chcemy, by ludzie inaczej przeżyli Boże Narodzenie. Przyjechali z rodziną, przeżyli jasełka, pomodlili się - mówi ks. Paweł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!