W Strumieniu powstaje gigantyczne Betlejem

  W Strumieniu powstaje gigantyczne Betlejem

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budowa elementów drewnianej szopki idzie pełną parą

  Budowa elementów drewnianej szopki idzie pełną parą ©Fot. Łukasz Klimaniec

  Dźwig przestawił już potężną wolierę dla ptaków, żeby zrobić miejsce dla estrady. Za stajnią, w której zamieszka wielbłąd Czesiek, znajdą się strusie oraz jeżozwierz, dla których właśnie trwa budowa schronienia.
  Budowa elementów drewnianej szopki idzie pełną parą

  Budowa elementów drewnianej szopki idzie pełną parą ©Fot. Łukasz Klimaniec

  Będą też alpaki, szopy pracze, sarny i osioł. A wjeżdżających do Strumienia turystów powita pięciometrowy podświetlony tysiącem lampek anioł.
  150 zwierząt będzie w żywej szopce w Strumieniu. Najwięcej będzie ptaków
  - Po tym, co się stało w ubiegłym roku, nie chcemy zawieść ludzi. Wszystko musi być dopracowane - mówi ksiądz Paweł Hubczak, wikariusz parafii św. Barbary w Strumieniu, pomysłodawca i główny organizator największej żywej szopki w regionie.

  Przed rokiem w okresie świątecznym Strumień odwiedziło ponad 100 tysięcy osób! Nikt nie był przygotowany na kolejki, w których ludzie musieli czekać kilka godzin, by dostać się do Strumieńskiego Betlejem. Dlatego w tym roku żywa szopka będzie większa, bo więcej będzie też atrakcji. Największą będą plenerowe jasełka i koncerty zespołów ludowych.

  Gigantyczną szopkę budują parafianie. Mężczyźni przychodzą codziennie. Najwięcej jest ich w środy, bo to umówiony dzień na szczególne prace.

  - Jak ktoś chodzi do kościoła, a ma czas, to przyjdzie i pomoże. Zależy nam, by to ładnie wyglądało - mówi Krzysztof Gonera.

  System budowy jest dopracowany do perfekcji. Na pracujących mężczyzn czeka posiłek, który przygotowują Zofia i Barbara Brzuska. Gotują obiady z tego, co otrzymają od rolników.
  - Jak ktoś nie ma co dać, daje pieniądze. Ale najczęściej to produkty. Na wsi ludzie są nauczeni, by pomagać - podkreśla Zofia Brzuska.

  Informacje o szopce, dojeździe i parkingach trafią do dwustu parafii diecezji bielsko-żywieckiej. Specjalnie oklejone auto z nagłośnieniem zewnętrznym będzie jeździło po Śląsku, zachęcając do odwiedzin Strumienia. Szopkę będzie można oglądać od 20 grudnia do 30 stycznia 2011 roku. Za darmo.
  - Chcemy, by ludzie inaczej przeżyli Boże Narodzenie. Przyjechali z rodziną, przeżyli jasełka, pomodlili się - mówi ks. Paweł.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama