Superporodówka w Katowicach dla ciężarnych pod specjalnym...

  Superporodówka w Katowicach dla ciężarnych pod specjalnym nadzorem

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Superporodówka w Katowicach dla ciężarnych pod specjalnym nadzorem
  1/2
  przejdź do galerii

  ©infografika marek michalski/zdjęcia lucyna nenow

  Chcesz urodzić swoje dziecko na zdalnie sterowanym łóżku, którego mechanizm bez wysiłku zapewni zmianę położenia ciała?
  A może przedtem masz ochotę, by wyleżeć się w ciepłej wodzie, w samodezynfekującej się wannie? Masz taką szansę, jeśli twój dzieciak przyjdzie na świat na porodówce w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie.

  W poniedziałek otwarto tam oddział po kilkumiesięcznym remoncie. Porównanie tego, co było, z tym, co jest, przypomina przesiadkę z małego fiata do mercedesa.

  - Rocznie rodzi się u nas ok. 1,5 tys. dzieci, ale wszystko wskazuje na to, że będzie ich więcej - mówi prof. Jerzy Sikora, ordynator oddziału, gdzie trafiają najtrudniejsze przypadki ciąż z całego województwa, bo tu jest najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie oraz specjaliści.

  Niestety, wcześniaków w województwie śląskim rodzi się najwięcej w Polsce, bo aż 10 proc., a pod względem umieralności okołoporodowej z wynikiem 8 promili zajmujemy drugie miejsce od końca, po dolnośląskim.

  Z tych właśnie powodów konieczne jest u nas wprowadzenie lepszej opieki nad kobietami w ciąży. W Urzędzie Marszałkowskim powstaje specjalny program, a jego elementem ma być ujednolicona dla całego województwa karta przebiegu ciąży, do której lekarze będą mieli obowiązek wpisywać wiele informacji, istotnych dla późniejszego przebiegu porodu.

  - To tragiczne, że wiele pań trafia do nas m.in. z nieleczonymi infekcjami i różnymi problemami, które przyczyniają się do porodowych komplikacji - przyznaje prof. Sikora.

  Katowicka klinika będzie pierwszą w regionie, gdzie w ramach pilotażu od 2012 r. u kobiet z ciążami zagrożonymi wprowadzony zostanie 24-godzinny monitoring czynności serca płodu (czyli KTG).
  - To najskuteczniejsza metoda, by działać przy zagrożeniu przedwczesnym porodem - mówi poseł i lekarz Jerzy Ziętek z sejmowej komisji zdrowia.

  - Nadzór chcemy wprowadzić we wszystkich oddziałach ginekologiczno-położniczych w województwie. Projekt traktujemy jak kluczowy. Na jego realizację będą pieniądze z budżetu unijnego na lata 2014-2020 - twierdzi Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego. Samorząd wojewódzki dał na remont 350 tys. złotych.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama