Szczyrk: Turyści gubią się w jaskiniach

  Szczyrk: Turyści gubią się w jaskiniach

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku apelują do turystów, którzy chcą zwiedzać beskidzkie jaskinie, by solidnie przygotowywali się do podziemnych wypraw. W przeciwnym razie może dojść do takich sytuacji, jak w ostatnią niedzielę, gdy goprowcy dwukrotnie szukali ludzi, którzy zgubili się pod ziemią.
  Najpierw otrzymali zgłoszenie, że w jaskini w Trzech Kopcach zgubiły się cztery osoby z Ustronia. Po godzinnej akcji poszukiwawczej ratownicy dotarli do turystów. Zziębniętym i przestraszonym pomogli wydostać się na powierzchnię. Niedługo później zostali wezwani do kolejnej akcji - poszukiwania 64-letniego turysty, który zaginął w jednej z jaskiń w rejonie Leskowca w Beskidzie Małym.

  Po odnalezieniu i opatrzeniu złamanego podudzia turysta został przewieziony do szpitala.

  Jerzy Siodłak, naczelnik beskidzkiego GOPR, mówi, że wyprawy do jaskiń są coraz popularniejsze. By jednak ich zwiedzanie nie zakończyło się tragicznie, warto wcześniej przygotować się do eskapady.
  - Najlepiej iść z osobą, która zna już jaskinię. Warto też zdobyć jej plan. Nie można zapominać o odpowiednim ubiorze i zabezpieczeniu się w solidne latarki. Warto także o wyprawie powiadomić znajomego, zostającego na powierzchni - radzi Siodłak.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama