Zbliża się remont katowickiego Domu Prasy

  Zbliża się remont katowickiego Domu Prasy

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  A tak Dom Prasy ma wyglądać w 2012 roku
  1/3
  przejdź do galerii

  A tak Dom Prasy ma wyglądać w 2012 roku ©Fot. ARC

  Dom Prasy - kultowa siedziba śląskich redakcji, najdłużej naszej redakcji "Dziennika Zachodniego" (od 1963 r. do 2009 r.) - dziś prawie całkowicie opustoszał.
  Za prawie 28 mln zł władze Katowic chcą tu zrobić kolejny urzędniczy budynek (m.in. Biuro Obsługi Mieszkańców). Gmach zostanie odnowiony wewnątrz i na zewnątrz (m.in. nowa elewacja i dach, wzmocnienie konstrukcji, wewnątrz klimatyzacja). Wydział Inwestycji właśnie ogłosił przetarg na wybór wykonawcy robót. Otwarcie ofert w połowie listopada i rusza remont, który ma potrwać ok. 18 miesięcy. Koncepcja przebudowy zakłada, że budynek będzie równie wysoki co teraz. Wcześniej rozważano obcięcie go o dwa piętra, bo zdaniem urzędników za bardzo wystawał na tle okolicznej zabudowy.

  Przypomnijmy, że Dom Prasy wybudowano jako Dom Sportowca w 1963 r. Był to jeden z pierwszych budynków w Polsce, w którym zastosowano ścianę kurtynową - szklaną, która nie ma funkcji konstrukcyjnych.

  Młyńską 1 od zawsze zajmowały redakcje: "Trybuny Robotniczej" i "Trybuny Śląskiej", "Dziennika Zachodniego", "Sportu", "Wieczoru" i "Panoramy". Po 1989 roku redakcje wyprowadzały się, inne zamykano. W 2009 r. kultowe mury opuściliśmy też my. Teraz ostatni lokatorzy - pszczelarze, emeryci, biura poselskie, fundacja, Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości, urzędnicy Wydziału Geodezji - pakują manatki.

  Czy Dom Prasy ożyje po remoncie? Nie. Budynek będzie martwy, jak 20 innych w centrum, zajmowanych przez magistrat (m.in. przy ulicach: Korfantego, Młyńskiej, Pocztowej, 3 Maja, Warszawskiej, Francuskiej i przy rynku). Utrzymanie tych obiektów kosztuje - w 2009 r. ponad 3,1 mln zł

  Jednak urzędnicy uparli się na centrum, szczególnie na rynek. Licząc z Domem Prasy mają już tu trzy gmachy, a chcą kolejnego. Chodzi o planowany przez władze Miejski Obiekt Wielofunkcyjny, który miałby stanąć przed Domem Prasy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama