Cenne nauki z San Jose

  Cenne nauki z San Jose

  Marek S. Szczepański

  Cenne nauki z San Jose
  Śmierć w kopalni nie jest i nie może być jak kromka chleba - wpisana w hajerskie losy
  Cenne nauki z San Jose
  Niemal cały świat w skupieniu i napięciu śledził chilijską akcję ratowniczą, zorganizowaną w kopalni miedzi i złota San Jose, ulokowanej na ponurej i pięknej zarazem pustyni Atacama. Tuż po katastrofie, 5 sierpnia, eksperci uznali, że szanse odnalezienia i uratowania górników są znikome. Nawet wtedy, gdy okazało się, że żyją i są w niezłej kondycji fizycznej i psychicznej, rokowania specjalistów były ponure.

  Wyjazd pierwszego uwięzionego, Florencio Silvy, i wszystkich pozostałych otwiera nowy, prawdopodobnie bardzo trudny etap w ich życiu. Teraz jednak, gdy wszystko skończyło się happy endem, jest dobra pora na wnioski wynikające z tej dramatycznej akcji i sytuacji. Przede wszystkim uderzająca i wzruszająca była determinacja rządu, a osobliwie prezydenta kraju, Sebastiána Pinery Echenique, biznesmena, harvardczyka, człowieka, którego majątek ocenia się na gruby miliard dolarów. Nie tylko śledził on całą akcję, ale ją nadzorował, witając jak przybyszów z dalekiej podróży kolejnych użytkowników kapsuły Phoenix.

  Dla socjologa niezwykle istotna była filozofia Pinery, zaprzysiężonego na urząd 11 marca 2010 roku, a zatem niespełna pół roku przed wypadkiem. Otóż z licznych jego wypowiedzi wynikało niezbicie, że całkowicie obca jest mu myśl, że w biografię górnika wpisane jest głębokie ryzyko pracownicze, a kopalniana wspólnota oparta jest na stałej bojaźni o życie. Prezydent przyjął zgoła odmienny punkt widzenia. Śmierć w kopalni nie jest i nie może być jak kromka chleba, czymś naturalnym i wpisanym w hajerskie losy.

  Pinera wierzył, że górnicza śmierć winna być traktowana jako dramatyczny incydent, zrządzenie natury, a nadzór i sami pracownicy winni zmierzać do minimalizacji takich zdarzeń. A najlepiej, choć to niemożliwe - całkowicie je eliminować. Uważnie śledzę wypowiedzi prezydenta, który nie pozostawia żadnych wątpliwości, że sprawcy tej katastrofy, zgodnie z regułą Dostojewskiego, muszą ponieść karę. Większości wypadków winni są bowiem ludzie, a tylko w niewielkiej części nieprzewidywalne i skumulowane poczynania Matki Natury. Prezydent zarządził powszechną kontrolę wszystkich kopalń, zaproponował zaostrzenie rygorów bezpieczeństwa i nakładanie drakońskich kar na instytucje oraz osoby, które procedury lekceważą.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama