Pawłowice: To nagrobek żony Miarki

  Pawłowice: To nagrobek żony Miarki

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Tu spoczywa w Bogu nasza najukochańsza i najlepsza Matka Karolina Miarka, rodzona Baehre" - głosi napis z przodu tablicy.
  Napis na nagrobku wykonano po polsku

  Napis na nagrobku wykonano po polsku ©Fot. Marzena Bugała

  Na rewersie można przeczytać, że ufundowały ją dzieci. Co ciekawe, nigdzie nie widnieje żadna data. Tablica od początku ma swoją tajemnicę.

  Karolina Miarka była pierwszą żoną XIX-wiecznego pisarza i publicysty, krzewiciela polskości na Śląsku Karola Miarki. Niewiele o niej wiadomo, podobnie jak o samym małżeństwie, ponieważ nie zachowała się kronika kościoła w Pielgrzymowicach (dziś w gminie Pawłowice), która mogła być źródłem tej wiedzy.

  Po urodzeniu siedmiorga dzieci Karolina Miarka ciężko zachorowała i zmarła, prawdopodobnie w latach 70.-80. XIX w. Jej grób na cmentarzyku przy kościele w Pielgrzymowicach nie zachował się.
  Ale niedawno podczas brukowania chodnika przypadkiem wykopano tu marmurową tablicę, która na nim musiała spoczywać. Zabrudzona, z ubytkami, ale za to z doskonale zachowanym napisem, który ozdobnym pismem wykonał dawny kamieniarz, i roślinnymi reliefami po bokach.

  O odnowienie nagrobka zadbało Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Dziś, w 185. rocznicę urodzin Miarki, zostanie on odsłonięty na cmentarzu w Pielgrzymowicach.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama