Kierunek na studiowanie

  Kierunek na studiowanie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Wyniki w nauce zleżą przede wszystkim od zaangażowania studenta, nie rodzaju uczelni

  Wyniki w nauce zleżą przede wszystkim od zaangażowania studenta, nie rodzaju uczelni ©Polskapresse

  Wybierając szkołę wyższą, odrzuć stereotypy. Znajdź czas na zgromadzenie informacji o wykładowcach i metodach nauczania w wybranej uczelni. Dobrym i wiarygodnym źródłem będą absolwenci szkoły oraz internetowe fora - radzi Dorota Domienik.
  Wyniki w nauce zleżą przede wszystkim od zaangażowania studenta, nie rodzaju uczelni

  Wyniki w nauce zleżą przede wszystkim od zaangażowania studenta, nie rodzaju uczelni ©Polskapresse

  Choć szkoły państwowe cieszą się niezmiennym prestiżem, mają często wieloletnie tradycje, a kształcenie w nich jest bezpłatne, szkoły prywatne konkurują, z sukcesami, z najlepszymi spośród nich. - Obecnie wiele prywatnych szkół ma uznaną markę na rynku edukacyjnym oraz wśród pracodawców zatrudniających absolwentów - mówi dr Ewa Wójtowicz, doradca zawodowy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Mogą się one z reguły pochwalić nowatorskim podejściem do kształcenia i ofertą dostosowaną do zmian na rynku pracy oraz zapotrzebowania pracodawców.
  Wciąż wiele osób uważa jednak, że uczelnie niepaństwowe nie wymagają od studenta zaangażowania w edukację, a opłacenie czesnego jest wystarczające, aby uzyskać wymarzony tytuł. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że liczba godzin zajęć jest taka sama w obu typach uczelni, a na kadrę dydaktyczną najczęściej składają się osoby pracujące także w szkołach państwowych - ich wiedza i kompetencje nie maleją w momencie wejścia do auli uczelni prywatnej, a więc i wymagania wobec studentów są zbliżone.

  Z drugiej strony, maturzyści chcący podjąć naukę na uczelni państwowej mogą mieć stuprocentową pewność, że nie zakończy ona nagle swej działalności np. ze względu na niewłaściwe zarządzanie lub brak chętnych studentów. Wieloletnie istnienie szkół państwowych to także gwarancja, że szkoła jest dobrze rozpoznawana przez pracodawców. Wybór uczelni prywatnej lub państwowej to jedno, wybór profilu szkoły wyższej - drugie.

  - Studia na politechnice to dobry wybór dla osób, które posiadają sprecyzowane zainteresowania, lubią ścisłą, zmatematyzowaną wiedzę i rozwiązywanie praktycznych problemów - mówi dr inż. Andrzej Zalewski, kierownik studiów podyplomowych zarządzanie projektami oraz zarządzanie zasobami IT na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. - Dużym plusem jest to, że po ukończeniu studiów ma się już w ręku zawód, który zazwyczaj można bez problemu wykonywać również za granicą.

  - Dobrzy inżynierowie są zawsze poszukiwani, niezależnie od dziedziny, i łatwo znajdują zatrudnienie. Rozchwytywani są inżynierowie z obszaru nowych technologii, inżynierii budowlanej i lądowej, tradycyjnie na brak pracy nie narzekają też architekci. Inżynierowie stosunkowo łatwo znajdują zatrudnienie za granicą, np. Niemcy, które rynek pracy do 2011 mają dla Polaków zamknięty, otworzyły go jednak dla inżynierów o specjalnościach budowa maszyn, budowa pojazdów i elektrotechnika już pod koniec 2007 roku - dodaje Andrzej Zalewski.

  JUŻ w poniedziałek
  Dokuczliwe problemy z dostępem do leczenia skłoniły Polaków do poszukiwania nowych form zabezpieczenia na wypadek choroby. Jakich? O tym w kolejnym odcinku naszych porad  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama