Ranny górnik z kopalni Rydułtowy: Był wstrząs. I tyle...

  Ranny górnik z kopalni Rydułtowy: Był wstrząs. I tyle...

  JACK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ranny górnik z żoną

  Ranny górnik z żoną ©Jacek Bombor

  Górnik ranny podczas wstrząsu w kopalni Rydułtowy-Anna, opowiada reporterowi Dziennika Zachodniego o horrorze w nowo drążonym chodniku i akcji ratowniczej.
  Ranny górnik z żoną

  Ranny górnik z żoną ©Jacek Bombor

  Reporterowi Dziennika Zachodniego udało się zamienić kilka zdań z górnikiem rannym w wypadku w kopalni Rydułtowy-Anna. Górnik przebywa w szpitalu w Rydułtowach. Obok niego cały czas czuwa żona, która ze łzami w oczach się nim opiekuje.

  - Przyniosłam mężowi słodycze, bo bardzo lubi. I jogurty - mówiła nam żona rannego górnika.

  Przyjechała o godz. 9 do szpitala w Rydułtowach, gdzie ranny leży na pierwszym piętrze oddziału chirurgii. Miała łzy w oczach, przytulając męża. Troskliwie oglądała rany na plecach i rękach - mężczyzna na całym ciele ma rany wypełnione drobinkami węgla.

  - Był wstrząs. I tyle. Przewróciło nas na ziemię. Wyszliśmy o własnych siłach. Jeden kolega miał mniej szczęścia - mówił nam górnik.

  Jest roztrzęsiony i wciąż wraca do kilkunastu sekund, które zdecydowały o tym, że żyje. Na szczęście nie doznał poważniejszych obrażeń i mógł samodzielnie uciec w bezpieczne miejsce. Cały czas zerka na swojego kolegę. Na łóżku obok leży ciężej ranny pracownik kopalni: ma obrażenia całego ciała.

  - Całą noc nie zmrużyłam oka, chociaż zadzwonił do mnie w nocy, że wszystko z nim dobrze - powiedziała nam kobieta.

  Do wstrząsu doszło około godz. 22.28 w czwartek 1200 metrów pod ziemią na ścianie wydobywczej. W zagrożonym rejonie było ośmiu górników - czterech bez żadnych obrażeń uciekło z wyrobiska. Czterech utknęło jednak w rumowisku.

  - Na miejsce ratownicy dotarli najpierw do dwóch, udało im się wyjść. Trzeciego ciężej rannego wyniesiono na noszach. Niestety, o 7.10 osiem metrów dalej trafiono na 46-letniego przodowego. Lekarz stwierdził zgon - wyjaśnia Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.

  Zmarły był żonaty, osierocił troje dzieci. Pracował w kopalni od 2000 roku. To osiemnasta w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim górnictwie, a dwunasta w kopalniach węgla kamiennego. W samej kopalni Rydułtowy-Anna zginęło w tym roku już trzech górników.

  Stan dwóch rannych przebywających w Rydułtowach jest dobry (pozostają na obserwacji), trzeci ma poważniejsze obrażenia (złamania, uszkodzenia żeber i czaszki), niezagrażające jednak życiu - znajduje się w szpitalu w Rybniku.

  Kopalnia Rydułtowy-Anna jest jedną z najbardziej narażonych na wstrząsy w polskim górnictwie węgla kamiennego. Wskutek kilkukrotnych silnych wstrząsów w 2006 roku nadzór górniczy decydował o zamknięciu tam części ścian wydobywczych. Spowodowało to olbrzymie straty.

  - Wstrząsy to niestety jest sytuacja naturalna dla tej kopalni. Ma to związek z charakterystykę tego złoża i wieloletnią eksploatacją - tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej w Katowicach. W kopalni dochodzi do około 500 wstrząsów w ciągu roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama