Ważne
  Mieszkańcy Szczekocin walczą o nowy peron i powrót pociągów

  Mieszkańcy Szczekocin walczą o nowy peron i powrót pociągów

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sylwia Śmietana, Justyna Rogula i Barbara Tokarska mają nadzieję na powrót połączeń kolejowych do Szczekocin

  Sylwia Śmietana, Justyna Rogula i Barbara Tokarska mają nadzieję na powrót połączeń kolejowych do Szczekocin ©Fot. Patryk Drabek

  Mieszkańcy Szczekocin walczą o kolejowe połączenie z Katowicami i Krakowem. Ostatnie pociągi zatrzymywały się tu ponad 10 lat temu, a z miejscowości trudno wydostać się dziś gdziekolwiek nawet autobusami, które kursują bardzo rzadko.
  Sylwia Śmietana, Justyna Rogula i Barbara Tokarska mają nadzieję na powrót połączeń kolejowych do Szczekocin

  Sylwia Śmietana, Justyna Rogula i Barbara Tokarska mają nadzieję na powrót połączeń kolejowych do Szczekocin ©Fot. Patryk Drabek

  Na portalu Facebook pojawił się właśnie list zaadresowany m.in. do Przewozów Regionalnych PKP, lokalnych władz i Urzędu Marszałkowskiego. Akcję zgodnie popierają mieszkańcy, uczniowie miejscowego Zespołu Szkół oraz lokalne władze.

  Twierdzą, że skoro udało się to we Włoszczowej, to czemu nie w Szczekocinach. Na razie kolej pozostaje jednak głucha na wszystkie argumenty, choć ostatecznie nie mówi "nie".


  - Jeśli ktoś wybiera na studia Warszawę, wtedy musi jechać do Zawiercia albo właśnie do Włoszczowej - podkreśla tegoroczna maturzystka z ZS w Szczekocinach, Barbara Tokarska. - Dużo osób z okolicy chodzi do szkół ponadgimnazjalnych i jeździ do pracy, np. w Krakowie. Część autobusów zlikwidowano i trzeba naprawdę się natrudzić, żeby stąd się wydostać - podkreśla Justyna Rogala.

  - Pamiętam czasy, kiedy to u nas zatrzymywały się pociągi, a nie we Włoszczowej, gdzie później budowę dworca za punkt honoru postawił sobie śp. poseł Przemysław Gosiewski - mówi przewodniczący Rady Miasta i Gminy Zbigniew Pasierbiński. - We Włoszczowej same władze powiatu i gminy nie byłyby w stanie przekonać PKP. Przydałoby się nam mocne wsparcie np. z Ministerstwa Infrastruktury - mówi Stanisław Wójcik, burmistrz Szczekocin.

  Podstawowym problemem jest nieczynny od 10 lat peron.
  - Trzeba go budować od nowa. W planach modernizacji linii Kozłów-Koniecpol, po 2012 roku, rozważana jest też koncepcja przystanku i nowych peronów w Szczekocinach - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

  - Ponowny postój pociągów w Szczekocinach jest uzależniony od dostosowania peronu przez zarządcę infrastruktury kolejowej. Potrzebna jest też analiza marketingowa, która określi, ile osób będzie z tego korzystać - tłumaczy Piotr Olszewski, rzecznik PKP Przewozy Regionalne.

  Tu pociągi mają  W gminie Szczekociny mieszka ponad 8,5 tys. osób, a Włoszczowa w woj. świętokrzyskim ma
  ponad 20 tys. mieszkańców. Przełomowym momentem było wybudowanie za 3 mln zł dworca Włoszczowa Północ. Dziś zatrzymują się tam pociągi InterRegio i TLK. Po-dobnie było z ekspresami z Warszawy do Krakowa. Od wiosny br., po zmianie rozkładu jazdy, mieszkańcy nie mają jednak co liczyć na to, że zatrzymają się one na peronie Włoszczowa Północ.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama