Warto zostać dawcą szpiku

    Warto zostać dawcą szpiku

    OSZ

    Dziennik Zachodni

    Dziennik Zachodni

    Maciej Szczęch z kabaretu Łowcy.B pokonał białaczkę

    Maciej Szczęch z kabaretu Łowcy.B pokonał białaczkę ©Fot. KARINA TROJOK

    W niedzielę, 24 października, w Żorach odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Twarzą akcji jest Maciej Szczęch, jeden z członków popularnego śląskiego Kabaretu Łowcy.B. Artysta sam zmagał się z białaczką.
    Maciej Szczęch z kabaretu Łowcy.B pokonał białaczkę

    Maciej Szczęch z kabaretu Łowcy.B pokonał białaczkę ©Fot. KARINA TROJOK

    - Zachorowałem 12 lat temu . Miałem autoprzeszczep i moje leczenie zakończyło się sukcesem. Dzięki temu mogę się śmiać i cieszyć od pięt po same uszy. Nie wszyscy chorzy na białaczkę mają tyle szczęścia co ja - mówi Maciej Szczęch.

    Warto wziąć udział w żorskim Dniu Dawcy Szpiku i zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Rejestracja trwa tylko chwilę. Będzie można to uczynić od godz. 11 do 17 (należy mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL ). Dawcą może być każda osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia (który waży minimum 50 kg).

    W Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi czy białaczka. - W momencie, gdy podano mi szpik, poczułem jakbym się na nowo narodził . W głowie pojawiła się myśl, że rozpoczyna się proces wyzdrowienia - podkreśla Maciej Szczęch. - Dzięki temu, że znane osoby angażują się w takie akcje, zwiększają się szanse, że informacja dotrze do wielu ludzi - dodaje artysta, który nie wahał się przyjąć zaproszenia.


    Czytaj także

      Komentarze

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama