Ważne
  Raport PIH: Ile masła znajduje się

  Raport PIH: Ile masła znajduje się w maśle?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na pytanie, ile jest cukru w cukrze szukał już odpowiedzi kultowy Profesor (w tej roli Mieczysław Czechowicz) w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". Bimber robił w systemie niemal hurtowym, ale niestety, odpowiedź na ekranie nie padła.
  Tymczasem nasza Inspekcja Handlowa popisała się przenikliwością i znalazła rozwiązanie jeszcze trudniejszej zagadki - sprawdziła, ile jest masła w maśle. Niestety, musimy zmartwić naszych Czytelników - masła w maśle często jest tyle, co kot napłakał. Jak wykryli inspektorzy, w 46 procentach kostek masła, masła w ogóle brak. Są tylko tłuszcze masłopodobne. Tymczasem zgodnie z przepisami, masło to produkt zawierający od 80 do 90 proc. tłuszczów mlecznych. Kto by jednak przestrzegał norm? Badania wykazały w niby maślanych kostkach nawet 30 proc. tłuszczu roślinnego.
  Z jakością wielu innych produktów wcale nie jest lepiej. Np. po mrożoną rybę dla zdrowotności lepiej nie sięgać.

  - Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło niższej od deklarowanej masy ryby oraz jej niewłaściwego smaku, zapachu i wyglądu - czytamy w suchym, ale dosadnym raporcie PIH.
  Ale jak ma być inaczej, skoro w filetach rybnych 40 proc. to glazura, czyli otoczka z lodu.
  Aż dziw, że jeszcze ponad 60 proc. Polaków (badanie dla Pentora) uznaje, że polska żywność jest najlepsza na świecie.

  - Nieuczciwym przedsiębiorcom grożą również kary finansowe nawet do 10 proc. przychodów w przypadku wprowadzania do obrotu produktów zafałszowanych - przypomina PiH.

  Jeśli - drodzy konsumenci - chcecie pogłębić wiedzę dotyczącą produktów, to możecie liczyć na bezpłatne porady udzielane przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod numerem telefonu 0 800 800 008.Agata Pustułka

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama