Wielki skandal w Kopicach

  Wielki skandal w Kopicach

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wielki skandal w Kopicach
  Nawet nie chodzi o dwa ostatnie lata, kiedy to właścicielem pałacu i wielohektarowego parku została pewna firma z Chorzowa, której centrala znajduje się w pięknie odnowionej zabytkowej willi.
  Wielki skandal w Kopicach
  Są jeszcze tacy, którzy wierzą, że zadeklarowana swego czasu wola rekonstrukcji rodowej siedziby górnośląskiej gałęzi Schaffgotschów, zostanie wypełniona. Inna rzecz, że w Kopicach niewiele się dzieje, choć majestatyczny pałac jest nareszcie ogrodzony i pilnie strzeżony. Czy to wystarczy?
  Na początku lat 90. ogromny i cenny majątek sprzedano za 5 tysięcy złotych!

  To niepojęte, jak można było na początku lat 90.
  ubiegłego stulecia sprzedać tak wielki i cenny majątek za... pięć tysięcy złotych. Na dodatek na raty! Jak można było przez 18 lat nie wyegzekwować na przedsiębiorcy z Krakowa jakichkolwiek działań i zobowiązań. No, chyba że w ogóle żadnych nie ustalono.

  Ten człowiek - wyobrażam sobie - jest dzisiaj bajecznie bogaty i pławi się w dobrach doczesnych. Zapewne nie ma tylu milionów na koncie, co baronówna Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godula, z domu Gryczik (Gryzik), po odziedziczeniu fortuny Karola Goduli zwana "śląskim Kopciuszkiem". To ona nadała dzisiejszy, a właściwie wczorajszy, kształt Kopicom. Ale pan K. o przyszłość swoich "późnych wnuków" na pewno martwić się już nie musi. O dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska tym bardziej.

  Zajrzałem pod Grodków parę tygodni temu. Piękny i przerażający zarazem to widok. Jakby wyjęty z jakiejś smutnej baśni pałac znajduje się w stanie agonalnym, choć nowi właściciele twierdzili, że go kosztem dziesiątek milionów złotych ożywią i stworzą w nim imponujący ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. Podobno w realizacji tych planów przeszkodził im ogólnoświatowy kryzys finansowy i nieznany im wcześniej fakt sprzedaży okolicznych pól spółce wydobywającej żwir. Układa się to wszystko w ciąg nieszczęsnych wydarzeń, jakie były udziałem protoplastów górnośląskiej gałęzi tego wielkiego rodu arystokratycznego, od średniowiecza zakorzenionego na Śląsku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama