Ważne
  Katecheci z Sosnowca o dopalaczach chcą wiedzieć wszystko

  Katecheci z Sosnowca o dopalaczach chcą wiedzieć wszystko

  KJK, PS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dopalacze

  Dopalacze ©Pawel Relikowski

  Co to są dopalacze, jak działają i dlaczego są szkodliwe - to tylko kilka z pytań, na które będą chcieli poznać odpowiedzi katecheci z diecezji sosnowieckiej. Wkrótce dowiedzą się tego na specjalnym szkoleniu.
  Dopalacze

  Dopalacze ©Pawel Relikowski

  Warsztaty są wynikiem zapotrzebowania, jakie zgłaszają sami katecheci.

  - Reagujemy na potrzeby katechetów zgłaszane w diecezji. Zagrożenie dopalaczami istniało od dawna. Boję się, że jednym ze skutków kampanii medialnej, jaka ostatnio przetoczyło się przez nasz kraj może być zainteresowanie młodych ludzi tymi środkami.
  Będą one dostępne prawdopodobnie już nie w sklepach, ale np. w internecie. Często o dopalacze uczniowie pytają w czasie katechezy. Chcemy, by nauczyciele religii umieli im fachowo odpowiedzieć - wyjaśnia ks. Michał Borda z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, organizatora warsztatów.

  Spotkanie nosi tytuł Nie dajmy się wypalić dopalaczom. - W czasie szkolenia szeroko omówimy szkodliwość dopalaczy oraz zaproponujemy formy profilaktyki w tym zakresie - dodaje Bożena Szymonek, która poprowadzi warsztaty.

  Wcześniej sama przeszła odpowiednie szkolenie w Kuratorium Małopolskim w Krakowie. Chętni katecheci mogą zgłaszać chęć udziału w spotkaniu do wydziału katechetycznego w Sosnowcu (tel. 32/291-82-29).

  Wiedza o dopalaczach wśród uczniów jest bardzo mała. Co trzeci krakowski uczeń przyznaje się np. do tego, że brał dopalacze.

  - Są jak codzienna kawa dla dorosłych. Stawiają na nogi - piszą nastolatki w ankietach przeprowadzonych w szkołach. Tymczasem skutkiem zażywania tych środków kolekcjonerskich, jak niedawno je reklamowano, mogą być m.in. halucynacje, psychozy, drgawki, bezsenność, uczucie zagubienia, wreszcie zatrucie i śmierć.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama