Młodzież z Zabrza uczy się fotograficznej wrażliwości....

  Młodzież z Zabrza uczy się fotograficznej wrażliwości. Pomaga im w tym Arkadiusz Gola

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Młodzi artyści z Zabrza (ale są też np. z Częstochowy) uczą się, jak należy myśleć o fotografii i robić zdjęcia tak, aby nadać im ponadczasowy charakter. Wszystko to pod czujnym okiem naszego redakcyjnego fotoreportera, Arkadiusza Goli.
  Młodzi poznają historię Zabrza i utrwalają ją na zdjęciach

  Młodzi poznają historię Zabrza i utrwalają ją na zdjęciach ©Fot. Arkadiusz Gola

  - Nie można narzucać sztywnych ram, w jakich młodzież ma tworzyć, ale chodzi o to, aby rozwinąć w nich twórcze myślenie o obrazie. To dlatego, że fotografia ma wiele różnych odsłon, które trzeba pokazać - mówi Arek Gola.
  Aby to osiągnąć, młodzież sfotografowała już wnętrza galerii i restauracji Impresja, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Teatru Nowego. Dzisiaj artyści z aparatami pojawią się również w plenerze. Zrobią zdjęcia byłej huty Donnersmarcków. To dla nich nowość, bo z reguły twórczo rozwijają się jedynie w murach Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego w Zabrzu-Kończycach.

  - Na warsztatach fotografujemy pod hasłem "Człowiek w przestrzeni".
  Dlatego nie tylko robimy zdjęcia, ale sami też jesteśmy fotografowani. To bywa nie tylko inspirujące, ale też ekscytujące. Jednak muszę przyznać, że nie czuję się zbyt swobodnie po drugiej stronie obiektywu. Jestem stworzona do tego, żeby robić zdjęcia, a nie pozować - przyznaje Katarzyna Doszla, uczestniczka warsztatów.
  A jaki powinien być doskonały fotograf?
  Robiąc zdjęcia, trzeba pamiętać o tym, że nie fotografuje się aparatem, lecz umysłem. I dlatego należy realizować pomysły, które się w nim zrodzą - opowiada Arkadiusz Gola.
  Oprócz tradycyjnej fotografii młodzież kręci również filmy we wnętrzach zabytkowych budynków Zabrza. Efekty prac artystów będzie można oglądać od poniedziałku na stronie internetowej: www.dziennikzachodni.pl.

  Dzieło i pomysł  Arkadiusz Gola mówi o zasadach, jakimi powinien się kierować dobry fotograf.
  Przede wszystkim trzeba fotografować tak, żeby zdjęcia były zrozumiałe dla osób, które obejrzą je później - ponadczasowość jest najważniejszą cechą dobrej fotografii. Istotne jest też przedstawienie człowieka, przestrzeni i wszystkiego, co się w niej znajduje - czyli pomysł. Sprzęt to tylko narzędzie do realizacji tego zamiaru. Trzeba się postarać, by za jego pomocą nadać zdjęciu emocje i ducha. Fotografia nie może być tylko dokumentem, ale powinna być również dziełem. Świadomość tego jest bardzo ważna - dobry fotograf musi stale tę świadomość rozwijać.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama