Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaścy Koziegłów Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata

Krzysztof Suliga
Rodziny Skopów i Błońskich uratowały przed śmiercią Tzwi Noricha
Rodziny Skopów i Błońskich uratowały przed śmiercią Tzwi Noricha Krzysztof Suliga
Instytut Yad Vashem nadal tytul i odznaczyl medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, rodziny Skopów z Woźnik i Błońskich z Koziegłów. Uratowali oni podczas II wojny światowej nastoletniego wówczas Żyda Tzwi Noricha. Ukrywal się w ich gospodarstwach ponad dwa lata. Uroczystość wręczenia medali rodzinom Błońskich i Skopów odbędzie się w przyszłym roku.

- Współpracuję z Ewą Rudnik z ambasady izraelskiej, która zamieści fotografie sprawiedliwych w przygotowywanym leksykonie. Ich nazwiska będą wyryte na Ścianie Honorów w Jerozolimie - mówi Leonard Jagoda, prezesa Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, który zgromadził gigantyczny materiał dotyczący koziegłowskich Żydów.

Norich odwiedził Koziegłowy dwukrotnie. Pierwszy raz pojawił się w Polsce bez zapowiedzi w 2007 r. Następnie przyjechał, już na zaproszenie gminy, w maju ubiegłego roku, kiedy to spotkał się w Koziegłowach z młodzieżą i opowiedział jej swą historię. Zabrał wtedy ze sobą do Izraela przesyłkę do Yad Vashem, na którą składała się przygotowana przez Leonarda Jagodę, i jego współpracowników księga opisująca historię koziegłowskich Żydów oraz płyta DVD z archiwalnymi zdjęciami. O nadanie rodzinom Błońskich i Skopów tytułu "Sprawiedliwi wśród narodów Świata" wnioskował sam Tzvy Norich.

Norich urodził się w 1928 roku w Chorzowie, gdzie jego ojciec przyjechał z Zawiercia. Mama Noricha pochodziła z kolei z Woźnik. 3 września 1939 roku Norichowie próbowali uciec towarowym pociągiem przed Niemcami, ale po trzech dniach podróży dotarli zaledwie w okolice Wolbromia, skąd zostali zawrócenie przez Niemców na Śląsk. W listopadzie 1942 r. trafili do utworzonego wtedy w Będzinie getta. Podczas likwidacji getta siedem miesięcy później ukryli się w domu. Matka i starszy brat zadecydowali, że Tzvy może uratować się jedynie na wsi. Siostra przyjaciółki mamy miała w Woźnikach zgodziła się przyjąć chłopca. Bojąc się denucjacji Tvy trafił w końcu do Koziegów-Rosochacza, gdzie zaopiekowała się nim rodzina Błońskich. Przebywał u niej 14 miesięcy, aż do przyjścia Armii Czerwonej.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem nadaje tytuły Sprawiedliwych od połowy lat 50. XX weku. Odznaczenie otrzymało do tej pory 22 tys. osób, z tego 6 tysięcy Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!