Zamiast halloween w Tychach filmowa Noc świętych

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pomysłowdawcą "Nocy świętych" jest o. Remigiusz Langer

  Pomysłowdawcą "Nocy świętych" jest o. Remigiusz Langer ©jolanta pierończyk

  Jeśli bardziej cenisz świętych niż pomarańczową dynię i halloween, koniecznie musisz skorzystać z tej inicjatywy - tak tyscy franciszkanie zachęcają do "Nocy świętych" (31. 10 o godz. 20). W programie: filmy o św. Antonim i św. Ricie. W przerwie - poczęstunek.
  Pomysłowdawcą "Nocy świętych" jest o. Remigiusz Langer

  Pomysłowdawcą "Nocy świętych" jest o. Remigiusz Langer ©jolanta pierończyk

  Inicjatorem "Nocy świętych" jest o. Remigiusz Langer, który swój pomysł przetestował w zeszłym roku w Panewnikach. Przyszło wtedy ponad sto osób.

  - Byłem pomocnikiem egzorcystów. Widziałem szkody, jakie w człowieku pozostawia działanie złego. Niestety, przyzwolenie na jego działanie w nas zaczyna się często od niby niewinnych zabaw, a do takich należy m.in. halloween - tłumaczy o. Remigiusz Langer.

  "Usta kapłanów powinny głośno zawołać głosem sprzeciwu wobec zalewu nieświadomie rodzącej się mentalności magicznej i demonicznej", dodaje w gazetce parafialnej pt. "Porcjunkula".

  - Po co to wszystko? - zastanawia się nad sensem hallowen o. Emil Pacławski, proboszcz parafii św. Franciszka i św. Klary w Tychach. - Oswajanie ze śmiercią czy igraszki z diabłem? Ośmieszenie śmierci czy parodia świata duchów? Pamięć o zmarłych czy bankiet ze śmiercią? Czy ze śmierci można kpić?

  - W słuszności kroków w kierunku zmiany zachowań w wigilię Wszystkich Świętych utwierdzili mnie młodzi rodzice, którzy z przerażeniem odkryli, że nie za bardzo jest alternatywa dla halloween, że nie ma co dzieciom zaoferować w zamian za zabawę w potwory i kościotrupy - mówi o. Remigiusz.

  Jak robią inni?  Europejskie kościoły już od lat proponują konkurencyjne imprezy na noc z 31 października na 1 listopada.

  Niemiecki kościół ewangelicki . który 31 paśdziernika obchodzi największe protestanckie święto - Dzień Reformacji, wprowadził cukierki w papierkach z wizerunkiem Marcina Lutra. "Luter nas wyzwolił od strachu przed wiedźmami i demonami. Absurdem jest więc świętować halloween" - mówią niemieccy księża.

  W Paryżu od ośmiu lat organizowane są festyny "Holly wins" (Święte zwycięża) z piosenką religijną. JOL

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama