Ważne
  Multimiliarder Bill Gates wspiera nasze biblioteki

  Multimiliarder Bill Gates wspiera nasze biblioteki

  Teresa Semik, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Monika Buczek i Sonia Szewc korzystają z komputerów w bibliotece w Radzionkowie

  Monika Buczek i Sonia Szewc korzystają z komputerów w bibliotece w Radzionkowie ©LUCYNA NENOW

  Dzięki dolarom amerykańskiego bogacza Billa Gatesa (założyciela komputerowego giganta Microsoft), 31 bibliotek w naszym regionie, m.in. w Gierałtowicach, Łazach, Porębie, Siewierzu, Czechowicach-Dziedzicach i Wręczycy Wielkiej, ma nowy sprzęt komputerowy.
  Monika Buczek i Sonia Szewc korzystają z komputerów w bibliotece w Radzionkowie

  Monika Buczek i Sonia Szewc korzystają z komputerów w bibliotece w Radzionkowie ©LUCYNA NENOW

  Ale to i tak niewiele w stosunku do zysków w innych regionach, bo Fundacja Billa i Melindy Gatesów wsparła już w Polsce 612 placówek. To dlatego, że do 2013 roku prowadzony jest w kraju program rozwoju bibliotek. Każda placówka zakwalifikowana do pomocy może liczyć na ponad 30 tys. zł. Ma za to ułatwić czytelnikom dostęp do komputerów i internetu. Do tego dochodzą darmowe szkolenia bibliotekarzy (z komunikacji i społeczeństwa informatycznego), których wartość tylko w MBP w Czechowicach-Dziedzicach wyliczono na dodatkowe 35 tys. zł. Adresatami pomocy są małe ośrodki i miasta (do 20 tys. mieszkańców).

  - Komputery i szkolenia pomagają unowocześnić nasze biblioteki. Są szansą na ich rozwój - mówi Magdalena Madejska z Biblioteki Śląskiej. Dodaje, że dzięki wsparciu placówki stają się też miejscami bezpłatnego dostępu do informacji, wiedzy, kultury, a przy okazji i centrami aktywności lokalnej. To ważne, tym bardziej że z najnowszych badań Biblioteki Narodowej wynika, że ok. 40 proc. Polaków z małych ośrodków nie miało w ciągu roku w rękach ani jednej książki. Wśród mieszkańców aglomeracji jest więcej czytających - prawie 60 proc., ale tylko 40 proc. korzysta z bibliotek.

  Tymczasem zbliża się ostatni moment, żeby biblioteki skorzystały z pieniędzy amerykańskiego filantropa, bo są tylko dwie rundy naboru. Pierwszą mamy już za sobą, a kto przegapi konkurs w pierwszym kwartale 2011 roku, będzie bez szans na fundusze. A do wzięcia udziału w programie uprawnionych jest ponad sto bibliotek z województwa śląskiego.

  Jak dotąd zaledwie 31 bibliotek na 100, wystartowało w śląskich gminach w programie rozwoju bibliotek fundacji Billa i Melindy Gatesów. Dlaczego? Bo muszą także dołożyć coś od siebie, np. dostosować godziny otwarcia do potrzeb mieszkańców. Za wydłużoną pracę bibliotekarzy płaci samorząd, a ten nie ma na to pieniędzy. Darczyńca wymaga też, by korzystanie z przekazanego sprzętu, w tym z internetu, było nieodpłatne.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "wspiera"

   Silez-Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 45

   "Wspiera" - czyli po ludzku: pomoc rozwojowa dla nie(do)rozwinietych albo jeszcze lepiej: jalmuzna.

   No i promuje swoje, robi zaleznym itd.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama