Śląskie górnictwo w Unii musi pracować bez dotacji

  Śląskie górnictwo w Unii musi pracować bez dotacji

  AMC, BS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie górnictwo w Unii musi pracować bez dotacji

  ©slaski.platforma.org

  W grudniu wygasają przepisy, umożliwiające dotowanie górnictwa w krajach Unii Europejskiej. Jednak zdaniem europosła Bogdana Marcinkiewicza (PO), dla Polski okres ten powinien być przedłużony co najmniej do 2018-2020 roku. Taką poprawkę do rozporządzenia, które ostatecznie zatwierdzi niebawem Rada Unii Europejskiej, złoży w imieniu EPP (European People's Party).
  Śląskie górnictwo w Unii musi pracować bez dotacji

  ©slaski.platforma.org

  - Komisja przemysłu i energii, niestety, jasno określiła, że nie skłania się do pomysłu dotowania tzw. inwestycji początkowych. Nie składam jednak broni. Będę zabiegał, aby europosłowie zmienili zdanie - mówi Bogdan Marcinkiewicz, który w przeszłości pracował m.in. jako elektromonter w kopalni 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.


  Była eurodeputowana, prof. Genowefa Grabowska z Uniwersytetu Śląskiego, do pomysłu Marcinkiewicza jest nastawiona sceptycznie: - Nie sądzę, by w czasie kryzysu Unia zgodziła się na dotowanie górnictwa.

  Kopalnie upadną, a węgiel trzeba będzie importować  Z Bogdanem Marcinkiewiczem, europosłem PO, rozmawia Beata Sypuła

  Dlaczego broni pan węgla z dotowanych kopalń?
  Z prognoz dla Rady i Parlamentu Europejskiego z 10 stycznia 2007 r. wynika, że w ciągu 40 lat globalna produkcja węgla prawie się podwoi, a jego udział w światowej produkcji energii pierwotnej będzie większy niż ropy i gazu ziemnego łącznie. W najbliższych 20 latach wielkość zużycia węgla nie powinna się zmienić. W przypadku ograniczenia jego produkcji w UE będzie on zastępowany węglem importowanym. Dlatego uważam za zasadne utrzymanie możliwości współfinansowania przez państwa członkowskie inwestycji początkowych.

  Jak długo podatnik polski będzie dokładał do kopalń?
  Przedłużenie pomocy dla zamykanych nierentownych kopalń powinno zostać zagwarantowane co najmniej do 1 października 2020 roku. Zaproponowałem w złożonych poprawkach przedłużenie pomocy państwa na pokrycie kosztów nadzwyczajnych do końca 2030 r. Trzeba bowiem pamiętać o specyfice polskich przepisów w sprawie zasad wypłacania świadczeń nabytych aż do wygaśnięcia. Dotyczy to 120 tys. pracowników górnictwa.

  O jakie świadczenia panu chodzi?
  O zapewnienie deputatu węglowego, wypłacanie rent wyrównawczych dla pracowników kopalń całkowicie zlikwidowanych, zapewnienie bezpłatnego węgla emerytom i rencistom górniczym takich kopalń, wypłacanie przez ZUS ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Będzie też konieczne stałe finansowanie kosztów działań polikwidacyjnych, np. pompowanie wody ze zlikwidowanych kopalń w celu zabezpieczenia kopalń czynnych. Zmiany muszą być tak przeprowadzone, aby ich tempo było dopasowane do możliwości w naszych warunkach społecznych.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koniec z doplatami wszystkich na bruk

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   koniec z doplatami wszystkich na bruk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dla górnictwa

   zzz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Dość drenowania kieszeni uczciwie pracujących Polaków przywilejami tej grupy wybrańców.
   Jak się nie podoba górnikom w Polsce to niech wyjeżdżają. Płakać nie będę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aha, aber nicht wahr

   Silez-Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Ten artykul to (nieaktualna) bzdura. Temat zostal wyamowany, m.in. przez Niemcy.
   Niby fakt, ale dopiero za iles tam lat, a i potem sie zobaczy.

   Najpierw zobnaczymy ostra zime i powtórke...rozwiń całość

   Ten artykul to (nieaktualna) bzdura. Temat zostal wyamowany, m.in. przez Niemcy.
   Niby fakt, ale dopiero za iles tam lat, a i potem sie zobaczy.

   Najpierw zobnaczymy ostra zime i powtórke ruskiej "wojny gazowej".
   To i Warszawa i Bruksela sie znowu czegos naucza.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ciekawe co zrobią z Niemcami?

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Tam ostatnio górnicy protestowali przeciwko planowi zniesienia dotacji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozterka

   Janusz Ruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Jak my Ślązacy mamy popierać śląskie górnictwo, skoro Kompania Węglowa wstrzymuje sprzedaż dla nas - drobnych odbiorców miału kwalifikowanego 27D i 29 D przed sezonem grzewczym? Czasami wydaje mi...rozwiń całość

   Jak my Ślązacy mamy popierać śląskie górnictwo, skoro Kompania Węglowa wstrzymuje sprzedaż dla nas - drobnych odbiorców miału kwalifikowanego 27D i 29 D przed sezonem grzewczym? Czasami wydaje mi się, że z władzami Kompanii ktoś musi zrobić gruntowny porządek, nawet do tego stopnia, że należy rozważyć jej rozwiązanie i dać autonomię poszczególnym kopalniom. Kompania miałaby sens tylko wtedy, gdyby tworzyli ją przedstawiciele dyrekcji kopalń, coś na wzór związków gmin, powołanych dla osiągania wspólnych celów. Kompania zaś rządzi kopalniami apodyktycznie i jak widać nie liczy się z szaraczkami, czyli drobnymi odbiorcami węgla. Zwały miału w Lędzinach rosną, pylą na wszystkie strony, a sprzedaż jest wstrzymana. Jeżeli tej sprzedaży nie uruchomi i nadal będzie miał czekał na zwałach na deszcz, żeby wodę sprzedawać w cenie węgla, to ja pierwszy będę orędownikiem sprowadzanie węgla z Ukrainy lub Rosji, albo z Czech.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rada Europy?

   misza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Rada Europy to nie organ UE a organ międzyrządowy zajmujący się prawami człowieka . Organem Unii jest Rada Unii Europejskiej. Doucz się. Nie wystarczy umieć pisać, trzeba wiedzieć co się pisze.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama