Pielgrzymki w komórce

  Pielgrzymki w komórce

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Drogę pieszych pielgrzymek na Jasną Górę można już obserwować na wirtualnej mapie. W internecie są też zdjęcia z pątniczych tras. To wszystko dzięki wspólnemu przedsięwzięciu portalu internetowego "Opoka" i jednego z operatorów telefonii komórkowej.
  - Pod adresem www.e-pielgrzymka.pl na wirtualnej mapie pielgrzymek można zobaczyć, w jakim tempie każda z trzydziestu jeden grup zdążających do sanktuarium jasnogórskiego zbliża się do celu. Dotyczy to pielgrzymek między innymi z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Tarnowa i Radomia - wyjaśnia Krzysztof Piądłowski, szef projektu strony "Opoka". - Zasada działania systemu jest prosta. Komórka w kieszeni jednego z pielgrzymów jest lokalizowana dzięki triangulacji. Telefon namierza sygnał, który jest odbierany przez trzy stacje nadawcze. Z dużą dokładnością można wtedy określić, gdzie znajduje się określona pielgrzymka w danej chwili. Kolorowe linie na wirtualnej mapie pielgrzymek wskazują, w którym miejscu są poszczególne grupy.

  Portal "Opoka" po raz pierwszy podjął podobny projekt w ubiegłym roku. Teraz jest on rozszerzony o tzw. serwis społecznościowy dla pątników.

  - Pielgrzymi jeszcze przed wyruszeniem w drogę mogą umieścić tam swój profil, zdjęcie, komentarz. Mogą poznać się w sieci jeszcze przed pielgrzymką - mówi Piądłowski. - Te informacje mogą też przesyłać z trasy pątniczej. Galeria jest w tym roku dostępna dla każdego pielgrzyma.

  Podczas wędrówki na Jasną Górę pątnicy z największych pielgrzymek: tarnowskiej, radomskiej, krakowskiej i podlaskiej mogą też doładować swoje telefony komórkowe w specjalnym namiocie z agregatem prądotwórczym.

  - Teraz większość osób zabiera na pielgrzymkę w pierwszej kolejności swoje telefony. Nie uciekniemy przed nowoczesnością także na pątniczym szlaku - przyznaje ks. Antoni Wita, proboszcz parafii św. Alojzego Orione w Warszawie. - Bliscy chcą mieć kontakt ze sobą, rodzice pragną wiedzieć, co dzieje się z ich dziećmi. Telefon komórkowy jest też dobry choćby ze względów bezpieczeństwa. Sam też już dostałem pierwsze sms-y od parafian, którzy wybrali się w tym roku z pielgrzymką warszawską na Jasną Górę.

  Komórki nie mogą być używane zawsze i wszędzie, ustalenia takie znalazły się już w regulaminie poszczególnych grup. Ks. Wita podkreśla, że trzeba telefony obowiązkowo wyłączać podczas nabożeństw i mszy, spowiedzi, rozważań modlitewnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama