Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymki w komórce

Violetta Gradek
Na pątnicze trasy wkroczyła technika, ale przesłanie nie zmieniło się od wieków
Na pątnicze trasy wkroczyła technika, ale przesłanie nie zmieniło się od wieków Violetta Gradek
Drogę pieszych pielgrzymek na Jasną Górę można już obserwować na wirtualnej mapie. W internecie są też zdjęcia z pątniczych tras. To wszystko dzięki wspólnemu przedsięwzięciu portalu internetowego "Opoka" i jednego z operatorów telefonii komórkowej.

- Pod adresem www.e-pielgrzymka.pl na wirtualnej mapie pielgrzymek można zobaczyć, w jakim tempie każda z trzydziestu jeden grup zdążających do sanktuarium jasnogórskiego zbliża się do celu. Dotyczy to pielgrzymek między innymi z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Tarnowa i Radomia - wyjaśnia Krzysztof Piądłowski, szef projektu strony "Opoka". - Zasada działania systemu jest prosta. Komórka w kieszeni jednego z pielgrzymów jest lokalizowana dzięki triangulacji. Telefon namierza sygnał, który jest odbierany przez trzy stacje nadawcze. Z dużą dokładnością można wtedy określić, gdzie znajduje się określona pielgrzymka w danej chwili. Kolorowe linie na wirtualnej mapie pielgrzymek wskazują, w którym miejscu są poszczególne grupy.

Portal "Opoka" po raz pierwszy podjął podobny projekt w ubiegłym roku. Teraz jest on rozszerzony o tzw. serwis społecznościowy dla pątników.

- Pielgrzymi jeszcze przed wyruszeniem w drogę mogą umieścić tam swój profil, zdjęcie, komentarz. Mogą poznać się w sieci jeszcze przed pielgrzymką - mówi Piądłowski. - Te informacje mogą też przesyłać z trasy pątniczej. Galeria jest w tym roku dostępna dla każdego pielgrzyma.

Podczas wędrówki na Jasną Górę pątnicy z największych pielgrzymek: tarnowskiej, radomskiej, krakowskiej i podlaskiej mogą też doładować swoje telefony komórkowe w specjalnym namiocie z agregatem prądotwórczym.

- Teraz większość osób zabiera na pielgrzymkę w pierwszej kolejności swoje telefony. Nie uciekniemy przed nowoczesnością także na pątniczym szlaku - przyznaje ks. Antoni Wita, proboszcz parafii św. Alojzego Orione w Warszawie. - Bliscy chcą mieć kontakt ze sobą, rodzice pragną wiedzieć, co dzieje się z ich dziećmi. Telefon komórkowy jest też dobry choćby ze względów bezpieczeństwa. Sam też już dostałem pierwsze sms-y od parafian, którzy wybrali się w tym roku z pielgrzymką warszawską na Jasną Górę.

Komórki nie mogą być używane zawsze i wszędzie, ustalenia takie znalazły się już w regulaminie poszczególnych grup. Ks. Wita podkreśla, że trzeba telefony obowiązkowo wyłączać podczas nabożeństw i mszy, spowiedzi, rozważań modlitewnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!