Wisła, Katowice: Proces w sprawie katastrofy na skoczni w...

  Wisła, Katowice: Proces w sprawie katastrofy na skoczni w Malince ruszy w styczniu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dopiero w przyszłym roku, w styczniu, rozpocznie się proces pięciu osób, oskarżonych o przyczynienie się do katastrofy budowlanej na skoczni narciarskiej w Wiśle-Malince w 2006 r.
  W czwartek przed katowickim sądem nie udało się odczytać aktu oskarżenia, bo na rozprawie nie stawił się jeden z podsądnych. Kolejny termin sąd wyznaczył na 14 stycznia.

  Prokuratura objęła aktem oskarżenia trzech projektantów i dwóch geologów. Proces miał się rozpocząć w czwartek, jednak w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód nie stawił się jeden z projektantów. Obrońca oskarżonego mec. Maciej Linzenbarth oświadczył, że jego klient nie otrzymał wezwania na rozprawę, ponadto w czwartek zeznaje jako świadek przed innym katowickim sądem.


  W tej sytuacji sąd odroczył rozprawę i najbliższe terminy wyznaczył na 14 i 28 stycznia. Do zakończenia postępowania dowodowego posiedzenia sądu mają się odbywać w każdy drugi i czwarty piątek każdego miesiąca.

  W sierpniu 2006 roku na zeskoku budowanej skoczni osunęła się ziemia. Nikomu nic się nie stało, ale poważnie naruszona została konstrukcja, na której miał zostać ułożony igelit. Usunięcie szkód po katastrofie, a także konieczność wykonania dodatkowych prac umacniających stok góry, kosztowały około 9 mln złotych.

  Zdaniem prokuratury w Cieszynie, która prowadziła śledztwo, wina za katastrofę spoczywa na projektantach: głównym i dwóch branżowych, a także geologach. Przed sądem odpowiedzą za doprowadzenie do zdarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu. Grozi za to od roku do 10 lat więzienia.

  Zdaniem śledczych projektanci i geolodzy popełnili szereg błędów, między innymi źle ocenili podłoże, które miało tendencję do osuwania się. Nie sięgnęli, choć mieli taki obowiązek, do materiałów archiwalnych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama