Katowice: RAŚ przedstawił kandydatów do samorządów

  Katowice: RAŚ przedstawił kandydatów do samorządów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: RAŚ przedstawił kandydatów do samorządów

  ©Marzena Bugała

  Kandydatów m.in. do sejmiku woj. śląskiego oraz ubiegających się o urzędy prezydentów czterech śląskich miast przedstawił w czwartek Ruch Autonomii Śląska (RAŚ). Łącznie w wyborach z list tego stowarzyszenia w woj. śląskim i opolskim wystartuje 461 osób.
  Katowice: RAŚ przedstawił kandydatów do samorządów

  ©Marzena Bugała

  Do wyborów samorządowych członkowie i sympatycy Ruchu idą pod śląskim hasłem Poradzymy, czyli damy radę. Jak mówił w czwartek w Katowicach szef sztabu wyborczego Michał Buchta, start RAŚ w tegorocznych wyborach to przede wszystkim krok do realizacji przyjętej w lipcu tego roku strategii Autonomia 2020.


  W Sejmiku woj. śląskiego RAŚ zamierza lobbować na rzecz zwiększenia samorządności polskich regionów. Zwieńczeniem tych działań miałoby być przyjęcie przez Sejm w 2020 r. Statutu Organicznego Woj. Śląskiego (w innych niż dziś granicach). Projekt tej swoistej regionalnej konstytucji zakłada m.in. stanowienie w regionie prawa w dziedzinach wyłączonych spod państwa oraz autonomię fiskalną.

  Poza tym stowarzyszenie domaga się lepszej edukacji regionalnej (w tym podręcznika, opisującego historię i geografię regionu), promocji kultury, a także poprawy infrastruktury. Jego przedstawiciele uważają, że w woj. śląskim brakuje dużych, pełnych rozmachu projektów poprawiających jakość życia i wyzwalających energię społeczną.

  Komitet Ruchu zarejestrował kandydatów do sejmiku we wszystkich siedmiu okręgach woj. śląskiego. Na listach znaleźli się m.in. przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik, znany śląski artysta estradowy Marian Makula oraz współtwórca pierwszego górnośląskiego elementarza - ślabikorza - Rafał Adamus.

  Komitet wystawi też kandydatów na radnych do rad powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, opolskiego, rybnickiego i wodzisławskiego oraz rad miejskich m.in.: Chorzowa, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika.

  We wszystkich tych miastach - oprócz Katowic - Ruch ma też kandydatów na prezydentów: w Rudzie Śląskiej właścicielkę wydawnictwa Barbarę Wystryk-Benigier, w Chorzowie przedsiębiorcę Jerzego Bogackiego, w Mysłowicach ordynatora oddziału rehabilitacji Szpitala nr 2 Witolda Obrzuta, a w Rybniku współzałożyciela RAŚ, b. dyrektora kopalni Pniówek Rudolfa Kołodziejczyka.

  W Katowicach członkowie RAŚ przekonywali do ubiegania się z ramienia tego stowarzyszenia o godność prezydenta miasta b. szefa NFZ, posła Andrzeja Sośnierza, do porozumienia jednak nie doszło. Sośnierz, który wcześniej poważnie rozważał kandydowanie - być może z list PiS - ostatecznie nie wystartuje w wyborach, a RAŚ nie poprze w pierwszej turze żadnego kandydata.

  W czwartek RAŚ poinformował, że jego kandydaci pojawią się też na listach do rad miast Czerwionka-Leszczyny i Radlin, a także do rad gmin: Cisek (Opolskie) oraz Gaszowice, Godów, Lyski, Marklowice, Mszana i Wyry (Śląskie). O reelekcję będą ubiegać się obecni wójtowie gmin Godów i Lyski, kandydat Ruchu powalczy też o urząd wójta w Cisku. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pani Nowak

   maslo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   co pani nowak z pisu robi w raś gdzie ona byla jak nas pan kaczynski obrazil i te gadki ze polska musi byc silna jakas ksenofobia przemawia przez nia przemawia szuka tylko jak kase ma zrobic a jej...rozwiń całość

   co pani nowak z pisu robi w raś gdzie ona byla jak nas pan kaczynski obrazil i te gadki ze polska musi byc silna jakas ksenofobia przemawia przez nia przemawia szuka tylko jak kase ma zrobic a jej syn pozwala jej na to i jej durne wypowiedzi na temat jak to ona slask lubi baba z pisu zalosnezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ?

   volvo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   http://raś.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdrajcy z Opola

   ]:=> (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   Mam nadzieje że po połączeniu z tzw woj Opolskim zostaną przykładnie ukarani zdrajcy którzy utworzyli woj opolskie oraz ci którzy im w tym pomogli. np Pan Kutz, Kwaśniewski, Tusk, i wszyscy inni...rozwiń całość

   Mam nadzieje że po połączeniu z tzw woj Opolskim zostaną przykładnie ukarani zdrajcy którzy utworzyli woj opolskie oraz ci którzy im w tym pomogli. np Pan Kutz, Kwaśniewski, Tusk, i wszyscy inni działacze którzy rządowi prof Jerzego Buzka wkładali kij w szprychy. A samo Opole zostaniw jedynie gminą żeby tam nawet nie było siedziby powiatu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie

   kunstler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

   Jeśli chcemy mieć coś do powiedzenia w swojej "małej ojczyźnie", to nie ma innej opcji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo

   Jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

   To zdjęcie na pewno nie z dzisiaj:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojewodztwo Gornoslaskie

   Oppelner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 8

   Cz. 2.
   W wojewodztwie gornoslaskim:
   Sejmik Gornoslaski moglby miec siedzibe w Katowicach,
   a Wojewoda Gornoslaski w Opolu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Ervinus-Karlus

   Poradzymy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Moze Cie stac na wiecej, niz na jedno slowo. Jesli chcesz aby przyciagnac wiecej zwolennikow do RAS. to powiedz cos wiecej. Na razie, to chyba nic nie masz do powiedzenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GLOSOWANIE

   kARLIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   Wszyjscy glosujemy na RAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zodne ingsze pieronstwa ino RAS!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAS powinien dazyc do zjednoczenia woj. slaskiego i opolskiego

   Oppelner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 12

   Jesli RAS wprowadzi do programu wyborczego starania o polaczenie woj. slaskiego i opolskiego w jedno woj. gornoslaskie, to bede glosowal na RAS.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Poradzymy!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama