Ważne
  Cios w igrzyska

  Cios w igrzyska

  Stanisław Bartosik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W starożytności na czas trwania igrzysk przerywano działania wojenne. Liczył się tylko sport i rywalizacja na stadionie. By właśnie ona była najważniejsza, zawierano pokoje, podpisywano rozejmy.
  W czasach nowożytnych obyczaje, niestety, się zmieniły. Z powodu dwóch wojen światowych igrzyska co prawda były odwoływane, a i w trakcie ich trwania w różnych rejonach świata toczyły się i toczą zbrojne starcia.

  W piątek jednak cywilizowany świat był świadkiem poruszającego wydarzenia. W dniu, w którym oficjalnie inaugurowano igrzyska w Pekinie, rosyjskie czołgi wjechały na teren separatystycznego regionu Osetii Południowej. Dla społeczności międzynarodowej ta część Kaukazu Południowego jest integralną częścią Gruzji. Jednak mający imperialne zapędy Kreml, ma inne zdanie na ten temat.

  Gdy agencje przynosiły informacje o konflikcie niewielkiej Gruzji z ogromną Rosją, przypomniał mi się rok 1980 i Afganistan. Wówczas radziecka interwencja w tym kraju przebiegała, tak jak ta w Osetii, pod hasłem obrony pokoju. Wtedy kraje zachodnie zbojkotowały igrzyska w Moskwie, bo o tym jak wygląda ten pokój, przekonywały informacje z frontu.

  A dzisiaj? Przywódcy największych krajów spotykają się na otwarciu igrzysk w Pekinie i los Gruzji zapewne niewiele ich interesuje. W końcu, o czym świadczy również ich obecność w mających problemy z demokracją Chinach, wspólne interesy mocarstw są ważniejsze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama