Licealiści pamiętają o kolegach z lawiny pod Rysami

  Licealiści pamiętają o kolegach z lawiny pod Rysami

  JOL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tablica

  Tablica ©Jolanta Pierończyk

  Tragedia sprzed siedmiu laty, gdy w lawinie pod Rysami zginęli licealiści LO im. Kruczkowskiego, na nowo o sobie przypomniała. Za sprawą filmu pt. Cisza, wyemitowanego przez TVN. W liceum o dramacie przypomina tablica.
  Tablica

  Tablica ©Jolanta Pierończyk

  W LO im. Kruczkowskiego w Tychach o lawinie pod Rysami przypomina tablica autorstwa goczałkowickiego rzeźbiarza Stanisława Hochuła, na której wypisane są nazwiska wszystkich tych, którzy wówczas zginęli. Poprzedza je cytat z Bugajskiego: Daj nam wiarę w mrok i świt, daj nam hart tatrzańskich skał.

  Tablica zawisła w szkole w pierwszą rocznicę wypadku.

  Wśród obecnych licealistów nie ma już koleżanek tych, którzy 28 stycznia 2003 nie dotarli na Rysy. Ale są nauczyciele, którzy pamiętają.

  Do nich należy obecna dyrektor, Joanna Wojtynek. - Znałam wszystkich uczniów, którzy zginęli pod Rysami. Znam ich rodziców. Dlatego ta historia jest mi bardzo bliska i bardzo mi zależy na pielęgnowaniu pamięci o tych naszych młodych zmarłych - mówi. - Co roku w styczniu zamawiamy mszę w kościele Świętej Rodziny w ich intencji. W tej mszy uczestniczy cała społeczność naszej szkoły. W zeszłym roku szkolnym, 20 stycznia 2010, o godz. 11 - godzinie, o której zeszła lawina - pod tablicą zebrali się przedstawiciele klas. Każdy z nich miał biały znicz. I tak minutą ciszy uczciliśmy pamięć naszych dawnych uczniów. W każdą rocznicę na cmentarz jedzie delegacja uczniów i nauczycieli.

  Wśród ofiar lawiny są bracia Łukasz i Andrzej Matyśkiewiczowie. Ich trzeci brat postanowił przystać do TOPR-u i nieść pomoc tym, którzy będą jej potrzebować. - Jest w trakcie przygotowań - powiedział naczelnik TOPR, Jan Krzysztof. - Dla nikogo nie ma taryfy ulgowej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama