Będzin: Odnalazły się portrety z balustrady kościoła

  Będzin: Odnalazły się portrety z balustrady kościoła

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ksiądz Andrzej Stępień włączył się w poszukiwania portretów

  Ksiądz Andrzej Stępień włączył się w poszukiwania portretów ©fot. anna dziedzic

  Odnalazły się zaginione portrety z balustrady chóru w kościele św. Trójcy w Będzinie. Przed rokiem na łamach "DZ" pisaliśmy o ich poszukiwaniach.
  Ksiądz Andrzej Stępień włączył się w poszukiwania portretów

  Ksiądz Andrzej Stępień włączył się w poszukiwania portretów ©fot. anna dziedzic

  Na portretach uwieczniono podwojewodę krakowskiego Wojciecha Mieroszewskiego i jego żonę Dorotę. Ród Mieroszewskich był związany z Zagłębiem, ale także Krakowem. Byli hojnymi fundatorami, dobrymi politykami i patriotami. Z różnych przekazów ustnych od parafian i dokumentów kościelnych wynikało, że portrety zostały wysłane do przekopiowania do Krakowa. Miały jednak stamtąd wrócić. Tymczasem słuch o nich zaginął. Aż do teraz.

  - Adam Lazar, starosta będziński, i proboszcz parafii ks. Andrzej Stępień zwrócili się z apelem do wszystkich, którzy mogli wiedzieć coś o tej sprawie - mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego. Dzięki Stefanii Hanusek, historykowi z Muzeum Zagłębia w Będzinie, udało się ustalić, że portrety znajdują się w Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. -

  Swoje poszukiwania zaczęłam od Pieskowej Skały - mówi Stefania Hanusek. - Tutaj znalazłam portrety rodu Mieroszewskich, ale nie tych osób. Otrzymałam tam wskazówki od kustosza muzeum, że portrety mogą być na Wawelu. Nie było łatwo do nich dotrzeć, ale udało się - mówi pani Stefania.

  Starosta postanowił zamówić fotografie obrazów, na podstawie których zostaną wykonane kopie. Te zawisną w pustych miejscach na balustradzie chóru w świątyni. Zdjęcia zostaną udostępnione po podpisaniu stosownej umowy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama