Obrońcy in vitro pójdą pod katedrę w Katowicach

  Obrońcy in vitro pójdą pod katedrę w Katowicach

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obrońcy in vitro pójdą pod katedrę w Katowicach

  ©morguefile.com

  Posłowie, nie lękajcie się... in vitro - pod tym hasłem w czwartek przed katowicką katedrą Chrystusa Króla chcą manifestować zwolennicy metody in vitro! Protest organizuje Ruch Poparcia Palikota, a powodem jest stanowisko Kościoła, który na zwolenników in vitro chce nakładać ekskomunikę.
  Obrońcy in vitro pójdą pod katedrę w Katowicach

  ©morguefile.com

  - Chcemy głośno powiedzieć, że nie zgadzamy się na szkalowanie ludzi przez Kościół i wyrazić nasze poparcie dla Sejmu, który obecnie debatuje na refundacją in vitro - twierdzi Wojciech Ozimek z Ruchu Poparcia Palikota w naszym regionie.

  W województwie śląskim żyje kilka tysięcy dzieci, które przyszły na świat właśnie dzięki tej metodzie, a w klinikach leczenia niepłodności zdeponowanych jest co najmniej tysiąc zarodków, przechowywanych w ciekłym azocie.


  - Nasze najstarsze dzieci mają po 10-11 lat - mówi z dumą dr Krzysztof Błaszczyk z mysłowickiej kliniki Novomedica, która dochowała się około 800 takich wyjątkowych maluchów.

  W katowickiej klinice Angelius-Provita w ciągu ostatnich siedmiu lat dzięki in vitro urodziło się ok. tysiąca dzieci.

  - Mieliśmy i takie przypadki, gdy kobieta rodziła pierwsze dziecko dzięki in vitro, a w kolejną ciążę zaszła po implantacji zamrożonego zarodka i po raz drugi szczęśliwie została mamą - wyjaśnia dr Krzysztof Grettka z kliniki Angelius-Provita.

  Ostatnio do szpitala zgłosiła się para, która zastrzegła sobie możliwość wszczepienia tylko dwóch zarodków, bo z przyczyn religijnych małżonkowie nie zgodzili się na zamrożenie zarodków nadliczbowych. W tej sprawie konsultowali się z zaprzyjaźnionym księdzem.

  - W takich sytuacjach zamrażamy komórkę jajową, choć w przypadku jej późniejszego wykorzystania, para ponosi wyższe o kilka tysięcy koszty niż w przypadku użycia gotowego zarodka - twierdzi dr Grettka.

  W Polsce nadliczbową liczbę zarodków powstałych wskutek zabiegu in vitro mrozi się i są to te zarodki, których nie podano kobiecie w czasie pierwszego transferu. Polskie pary za in vitro płacą. W katolickiej Hiszpanii czy we Włoszech refundowanych jest kilka cykli zapłodnienia tą metodą.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Watykanma sam problem,,

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   z pedofilami w kościele .Dlaczego obce Państwo jakim jest Watykan wtrąca się w sprawy Polaków .Księża dość dużo rozbili rodzin .Dlaczego ludzie którzy się kochają nie mogą być szczęśliwi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo