Jak nie puścić domu z dymem

  Jak nie puścić domu z dymem

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W minioną niedzielę zginął w pożarze człowiek, bo źle się ogrzewał. Strażacy apelują: ostrożnie z piecami i grzejnikami.
  W mieszkaniach i w domach trwa właśnie sezon grzewczy. To najtrudniejszy okres dla strażaków. Nie dalej jak w ostatnią niedzielę doszło do tragicznego pożaru w starej kamienicy przy ul. Gen. Ziętka w Mysłowicach, w którym zginął 73-letni mężczyzna.

  Straż pożarną zaalarmowali sąsiedzi rankiem około godz. 7.30. Ale ogień na poddaszu musiał pojawić się znacznie wcześniej. Jak się okazało mieszkanie było jednym wielkim składowiskiem szmat i starych sprzętów, pomiędzy którymi lokator przemieszczał się niczym swego rodzaju tunelami. Feralnej nocy dogrzewał się w łóżku piecykiem i to od niego zajęły się tkaniny. Ogień tlił się w nich przez kilka godzin.

  - Kiedy próbował uciekać, całe składowisko zawaliło się. Do tego drzwi wejściowe do mieszkania otwierały się do środka więc zdołał je ledwo uchylić. Znaleźliśmy go leżącego - relacjonuje rzecznik mysłowickiej Straży Pożarnej, mł. bryg. Artur Tomalik.

  To niestety, ale dość częste przyczyny pożarów w naszym mieście. Miesiąc temu z podobnych przyczyn zginął 79-letni mieszkaniec Kosztów. Strażacy apelują o ostrożność.

  - Wzrost ilości pożarów w ostatnim czasie w domkach jednorodzinnych i kamienicach jest niepokojący - tłumaczy Tomalik. Tylko w tym roku mysłowiccy strażacy wzywani byli do walki z ogniem aż 368 razy.

  A jednym z głównych zagrożeń są właśnie elektryczne piecyki. - Zaczynają się palić, gdy są nadmiernie eksploatowane i ustawiane w sąsiedztwie łatwopalnych materiałów - firan, koców, pościeli czy ubrań - przestrzega rzecznik straży pożarnej.

  Niemniej niebezpieczne są źle użytkowane piece kaflowe. Korzystając z nich powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, by przewody kominowe były regularnie kontrolowane i utrzymane w dobrym stanie.

  - Kominiarz winien sprawdzać je minimum raz w roku - mówi Tomalik. Nie bez znaczenia jest również, czym w piecu palimy. Jeśli piec opalany jest węglem, to bezpieczniej byłoby sprawdzać komin nawet trzy razy w roku, zaś w przypadku pieców gazowych - dwa razy. Na paliwie lepiej też nie oszczędzać. A już na pewno nie wrzucać w ogień tworzyw sztucznych - butów, plastykowych butelek, szmat, torebek. - To powoduje, że kominy ulegają zasmoleniu, zwężeniu lub popękaniu. A stąd już krótka droga nie tylko do pożaru, ale także przedostania się do mieszkania tlenku węgla - uprzedza Artur Tomalik.

  Tlenek węgla, zwany także czadem, to jedna z najgroźniejszych substancji, jakie przedostają się do powietrza w wyniku złego użytkowania pieców i złej wentylacji. Dlatego ważne jest aby na co dzień nie uszczelniać nadto lokali. - Wszystkie okna powinny mieć wywietrzniki, a kratki wentylacyjne w ścianach zawsze powinny być odsłonięte - wymienia strażak.

  Warto wiedzieć także, że objawami zatrucia czadem są zwykle najpierw bóle i zawroty głowy, wymioty, w końcu utrata przytomności.

  Inną przyczyną wzniecenia pożarów mogą być także przeciążenia instalacji elektrycznych. Każda ma określony pobór mocy. Nie podłączajmy w domu za dużej ilości odbiorników. A urządzając wnętrza mieszkań nie kierujmy się jedynie dobrym gustem. - Chodzi głównie o korytarze i przedpokoje. Niestety coraz częściej można znaleźć w nich styropianowe kasetony, boazerie pokryte lakierami na bazie celulozy, wykładziny z łatwopalnych tworzyw. W razie pożaru odcinamy sobie nimi drogę ucieczki - wyjaśnia Tomalik.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama