Flagi w święto nie wywiesimy

  Flagi w święto nie wywiesimy

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Drugiego to jeszcze mogą sobie wieczorem, prawda, wisieć, ale żeby mi trzeciego to żadna nie wisiała. Rozumiemy się? - powiedział dzielnicowy Parys do Stanisława Anioła. Dialog z kultowego serialu "Alternatywy 4" oddaje klimat minionej epoki. W PRL wywieszanie flagi państwowej było dozwolone wyłącznie w święta państwowe. Jeśli ktoś pokusił się o jej wywieszenie 3 maja lub 11 listopada, groziła grzywna.
  W sklepie Małgorzaty Brulewskiej flag nie brakuje

  W sklepie Małgorzaty Brulewskiej flag nie brakuje ©Marzena Bugała

  Dziś grzywny nie ma i flag przy okazji świąt państwowych - coraz mniej. Powiewają przy urzędach, bo muszą, na prywatnych domach ze świecą ich szukać. Nic dziwnego, bo najczęściej i tak nie ma ich gdzie wieszać. Deweloperzy, którzy budują nowoczesne i eleganckie osiedla, masztów na flagi albo uchwytów na nie, na budynkach nie montują, bo psują design.

  Na nowym osiedlu Miłe Zacisze w Piotrowicach patriota próżno będzie szukał miejsca, gdzie mógłby podnieść flagę. Podobnie na osiedlu Ligota Park. - Nie mamy przy budynkach uchwytów. Mieszkańcy o nie nie prosili - odpowiada Magdalena Gil, kierownik biura sprzedaży mieszkań na osiedlu.

  - Mamy - zadowolona pochwaliła się Ilona Guz z Activ Inwestment. Firma postawiła dwa nowe bloki na osiedlu Tysiąclecia. Guz jednak nie wiedziała, czy uchwyty na flagi są i poszła sprawdzić. - Przy jednym budynku są przy klatkach do bloku. W drugim będą montowane - dodaje.

  Przywiązani do zwyczaju wywieszania flagi są w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Mieszkaniowego. Co prawda na balkonach TBS-ów próżno szukać uchwytów na flagi, ale już przy klatkach do bloków są.

  - Doposażamy klatki w takie maszty. Przy oknach uchwytów nie montujemy, bo to byłaby już spora przesada - zapewnia Stanisław Badura, prezes zarządu TBS.

  Przesady nie brakowało architektom, którzy projektowali nasze domy i bloki przed kilkudziesięciu laty. Na osiedlach z wielkiej płyty uchwyt na flagę jest prawie na każdym balkonie.

  - Nigdy nie było przepisów, które nakładałyby na nas obowiązek projektowania takich masztów czy uchwytów przy oknach. A mimo to takie się wykonywało. Do dziś to kwestia dobrej woli obywatela - opowiada architekt Henryk Buszko, jeden z projektantów osiedla Tysiąclecia w Katowicach.

  Z 13 mln osób, które odwiedziły w ubiegłym roku Silesia City Center żadna nie upominała się u właściciela obiektu o wywieszenie na centrum handlowym flagi. Na zajmującym powierzchnię 65 tys. m kw. obiekcie nie ma ani jednego masztu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wywieszam flagę biało-czerwoną

   POLAK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Musimy eksponować nasze flagi przy każdej okazji,bo jak nie będzie naszych to powieszą nam jakieś inne- już próbują .Gdy administracja budynku nie wywiesi-upomnieć się o polską flagę , w końcu ten...rozwiń całość

   Musimy eksponować nasze flagi przy każdej okazji,bo jak nie będzie naszych to powieszą nam jakieś inne- już próbują .Gdy administracja budynku nie wywiesi-upomnieć się o polską flagę , w końcu ten kraj jeszcze POLSKĄ się nazywa.Mam gdzie powiesić swoją flagę,więc korzystam z tego prawa.Mam tzw.DOBRĄ FLAGĘ, która nie oplątuje się i zawsze dobrze wygląda-są filmy na YouTube. Jeszcze nie zdjąłem jej ,bo fajnie powiewa i "denerwuje" niektórych -niby polaków.Może zostawię flagę na stałe,już wielu tak robi.Przyłączcie się.Pokażmy ilu nas jest! "FLAGA na maszt!"Polacy!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wywieszanie flagi

   Czytelnik z Rydułtów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 33

   Ja także nie wywieszę flagi 11 listopada, ponieważ uważam, że Polska nie jest krajem niepodległym. Jak sama nazwa wskazuje "niepodległość" oznacza niepodleganie nikomu. Niestety nasz kraj...rozwiń całość

   Ja także nie wywieszę flagi 11 listopada, ponieważ uważam, że Polska nie jest krajem niepodległym. Jak sama nazwa wskazuje "niepodległość" oznacza niepodleganie nikomu. Niestety nasz kraj całkowicie podlega Unii Europejskiej, który sprzedał się jej za "judaszowe srebrniki". Kiedyś podlegaliśmy całkowicie Związkowi Radzieckiemu, teraz podlegamy całkowicie UE. Nigdy się z tym nie zgodzę i nigdy nie będę wywieszał flagi niezależnie od tego jakie byłoby święto państwowe, do czasu aż odzyskamy swoją prawdziwą niepodległość, stając się krajem neutralnym. Pozdrawiam redakcję.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Jan28 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 37

   i dobrze, lepij slonskie fany wywiesic a nie wlazic w rzic gorolom :]

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   flagi

   apo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

   Z KZGM-em to prawda. Wokół domów przez nich administrowanych syf, kiła i mogiła !
   A z flagami : jakie państwo taki patriotyzm.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KZGM - K-ce

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 28

   Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od paru lat nie wywiesza flag na budynkach przez siebie zarzadzanych a jest jednosttką budżetową!!!.
   Bo po co - czynsze pobieraja i nic nie...rozwiń całość

   Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od paru lat nie wywiesza flag na budynkach przez siebie zarzadzanych a jest jednosttką budżetową!!!.
   Bo po co - czynsze pobieraja i nic nie robią!!!!!! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama