Tychy: Są pieniądze na budowę supernowoczesnego zakładu...

  Tychy: Są pieniądze na budowę supernowoczesnego zakładu segregacji śmieci

  Adrian Ołdak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj podpisano dokumenty przyznające 69 mln zł dotacji na budowę Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, który do roku 2013 ma powstać między wysypiskiem śmieci a oczyszczalnią ścieków w Urbanowicach. Ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sygnowała je osobiście wiceprezes Małgorzata Skucha.
  - Budowa takich zakładów jak w Tychach to wymóg logiki i unijnych przepisów, które obligują nas do zmniejszania ilości śmieci trafiających na wysypiska - wyjaśnia. - Jeśli tego nie zrobimy, będziemy płacili kary.

  Na razie Polska nie zapłaciła z tego tytułu ani złotówki, ale z każdym rokiem ocena będzie coraz bardziej rygorystyczna. Tyski zakład ma być asem w rękawie, gdy Unia zapyta, co robicie, by zredukować strumień odpadów.


  Zakład ma nie być kolejnym utrapieniem mieszkańców dzielnicy Urbanowice. Jego powstanie im nawet ulży. Tak zapewnia prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

  Na czym ma polegać ulga? Głównym celem powstania zakładu jest zmniejszenie ilości śmieci, które trafiają na wysypisko o 50 proc. Stanie się to dzięki dokładnemu posegregowaniu tego, co ludzie wrzucają do osiedlowych kontenerów. Mniejsze wysypisko będzie mniej uciążliwe, mniej będzie odoru, szczurów i "zaśmiecania" krajobrazu. Segregacja będzie się odbywać w zamkniętych halach, z których ma się nie wydostawać ani hałas ani brzydki zapach.

  - Właśnie to przekonało mieszkańców Urbanowic podczas konsultacji, które prowadziliśmy w ub. roku - mówi Marek Mrówczynski, prezes należącej do gmin rejonu tyskiego firmy Master, która zarządza wysypiskiem i będzie budować zakład.

  To, co w Tychach zostanie odzyskane z wysoko zautomatyzowanej taśmy: plastik, metal, papier trafi do wtórnego obrotu. Biomasa zostanie skompostowana a susz posłuży jako paliwo dla energetyki. Całość ma kosztować 109 mln zł. Zatrudnienie znajdzie 99 osób.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama